Bp Kopiec: kim jest dla mnie Jezus Chrystus?

ks.sw, Gliwice, 2016-03-21

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową młodzież diecezji gliwickiej spotkała się w swojej katedrze, aby pod przewodnictwem biskupa Jana Kopca i biskupów seniorów uczestniczyć w Eucharystii z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

Uroczystość, podobnie jak w ubiegłych latach, rozpoczęła się w kościele Wszystkich Świętych niedaleko gliwickiego rynku, gdzie odbył się obrzęd poświęcenia gałązek palmowych. Później zgromadzenie procesjonalnie przeszli do katedry, gdzie o godzinie 14.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Jan Kopiec.

Bp Kopiec podkreślił, jak ważnym świętem nadziei jest dzisiejsza uroczystość, która powinna wprowadzić wiernych w to, co przynosi ze sobą Chrystus. Dodał także, że w wydarzenia zbawczych to Jezus był autorem wszystkiego, co po kolei miało się wydarzyć.

Odwołując się między innymi do jubileuszu chrztu Polski, biskup stawiał konkretne pytania o chrzest: „Kim jest Jezus Chrystus dla mnie? Co zrobiliśmy z naszym osobistym chrztem i co zrobiliśmy jako naród z darem, który przed przeszło tysiącem lat otrzymaliśmy? Czego chcę od Jezusa Chrystusa i co my potrafimy dać Jezusowi Chrystusowi?” Odpowiadając na te pytania, podkreślił, że wszelkie dobre deklaracje w naszym życiu są potrzebne i słuszne, bo one przemieniają życie ludzi.

„Tego nam, moi kochani, potrzeba: Ludzi odważnych w wyznawaniu swojej wiary, ludzi przekonanych o słuszności Jezusa Chrystusa, Jego nauki, Jego dzieła i posłannictwa, a teraz wypełnianego przez Kościół święty, w którym każdy z nas ma swoje miejsce. Ale do tego trzeba ludzi uczciwych, ludzi, którzy to przeżyją w swoim własnym sercu.” – mówił biskup, podkreślając istotę ludzkiej wiary w Boga. Życzył także wszystkim wytrwałości w wierności Bogu, mimo licznych przeciwności, które nieustannie w życiu się pojawiają.

Na zakończenie Mszy św. delegacje z dekanatów diecezji gliwickiej odebrały od biskupów obrazki, na których można wpisać swoje imię i datę chrztu.

Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w szereg inicjatyw, które stają się bezpośrednim wejściem w obchody Wielkiego Tygodnia. W nocy z piątku na sobotę (18/19 marca) odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Około 370 ochotników podjęło się całonocnej, wyznaczonej trasy modlitewnej, rozważając w drodze mękę Pana Jezusa. W wielu parafiach w najbliższych dniach odbędzie się tzw. Droga Krzyżowa ulicami miasta. Także, wzorem lat ubiegłych, w wyznaczonych kościołach w diecezji odbędzie się Noc Konfesjonałów. To tylko niektóre z możliwości, jakie Kościół daje by lepiej przygotować się do przeżycia zbliżających się Świąt.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook