Gliwice: biskupi i prezbiterzy diecezji gliwickiej koncelebrowali Mszę Krzyżma

ks.sw, Gliwice, 2016-03-24

W Wielki Czwartek w gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy Krzyżma. Podczas liturgii poświęcone zostały oleje używane w Kościele przez następny rok, zaś księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.

– Jesteśmy świadomi, że Kościół święty i nawet święte kapłaństwo nie są odłączone od świata – powiedział bp Kopiec podczas homilii. Biskup podkreślił jednak, że kapłaństwo bierze swoje źródło w wydarzeniach poprzedzających mękę Chrystusa, ale także w Jego wezwaniu i ustanowieniu przez niego tej wielkiej tajemnicy Kościoła.

Pasterz gliwickiej diecezji wskazał, że dzisiaj stawiamy to Boże ustanowienie na najwyższym poziomie. - Jesteśmy świadomi, że nie jesteśmy aniołami, dlatego potrzeba nam ustawicznego odnawiania siebie i swojego powołania. Kiedy papież Franciszek, kiedy przypomina nam o naszych piekących ranach, nie zawsze spotyka się z pełną aprobatą. A przecież jesteśmy po to, żeby dać światu światło i aby być tymi, którzy pokazują ludziom drogę - przypomniał kaznodzieja.

- Każdy z nas złoży tutaj na ołtarzu to, z czym do Chrystusa przychodzi, o czym nie mówi ani swoim najbliższym, ani nikomu innemu, tylko samemu Chrystusowi: Panie, spójrz na mnie, na nowo ogarnij mnie swoją miłością i powiedz tak bardzo wyraźnie, że jednak chcesz, żebym był przy Tobie i razem z Tobą szedł zbawiać świat - powiedział biskup.

Po homilii kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Następnie do ołtarza przyniesiono i pobłogosławiono oleje katechumenów i chorych, oraz olej Krzyżma.

Na zakończenie Eucharystii, przed końcowym błogosławieństwem biskup Kopiec w krótkim słowie zapowiedział zbliżająca się 25 rocznicę ustanowienia diecezji gliwickiej. Z tej racji oznajmił, że ma zamiar zwołać synod diecezjalny dla omówienia spraw dla diecezji najistotniejszych. Odznaczył też niektórych księży honorowymi godnościami Radcy Duchownego i Dziekana Honorowego.

W Mszy św. sprawowanej w katedrze św. Piotra i Pawła uczestniczyli biskupi seniorzy Jan Wieczorek i Gerard Kusz oraz ponad 240 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook