Gnieźnieńska

18:42 / 25-04-2018

Gniezno: katolicki i prawosławny biskup z Kazachstanu u grobu św. Wojciecha

W ramach odbywającej się w dniach 19-28 kwietnia ekumenicznej pielgrzymki, delegacja prawosławnych i katolickich duchownych z Kazachstanu gościła u grobu i relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie. Wspólny wyjazd to owoc rozwijającego się w Kazachstanie dialogu między obu Kościołami.

14:18 / 25-04-2018

„Prymasi Polski Odrodzonej” – wystawa w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Na zakończenie obchodów 600-lecie prymasostwa w Polsce oraz z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta zostanie wystawa poświęcona wielkim prymasom: kard. Edmundowi Dalborowi, kard. Augustowi Hlondowi i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

14:11 / 25-04-2018

Monografia i wywiad-rzeka na zakończenie jubileuszu prymasostwa w Polsce

Monografia „Dzieje prymasostwa polskiego” i pierwszy wywiad-rzeka z abp. Wojciechem Polakiem to dwie nowe pozycje wydawnicze wpisujące się w obchody kończącego się jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce.

11:57 / 24-04-2018

Sanktuaria św. Wojciecha w Polsce (wykaz)

W sobotę i niedzielę odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. W tym roku będą one połączone z zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Publikujemy wykaz sanktuariów św. Wojciecha w Polsce.

13:55 / 23-04-2018

Prymas przekazał relikwie św. Wojciecha kolejnym parafiom

W obchodzoną 23 kwietnia uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał relikwie męczennika przedstawicielom parafii w Tyrowie k. Ostródy, Przasnyszu, Bydgoszczy i Tomaszowie Lubelskim.

12:13 / 23-04-2018

Święty Wojciech, patron Polski i Europy

Uprzywilejowane miejsce Gniezna w tysiącletnich dziejach religijnych, społecznych i politycznych Polski zapewniły mu relikwie św. Wojciecha – a tym samym jego duchowa obecność i oddziaływanie jako głównego patrona kraju, sakralizującego swoją mocą obszar polskiej christianitatis i zapewniając tym ciągłość wielkiej tradycji. Z całą pewnością możemy nazwać go „kamieniem węgielnym”, na którym zbudowano polską państwowość, nie umniejszając tym znaczenia chrztu Mieszka I.

11:22 / 23-04-2018

Co kryją relikwiarze? Burzliwa droga relikwii św. Wojciecha

Dziś uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Centralne obchody odpustowe odbywają się co roku w Gnieźnie, w weekend po wspomnieniu biskupa męczennika. W tym roku odbęda sie one w dniach 28 i 29 kwietnia i będa połączone z zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Relikwie św. Wojciecha znajdują się w Gnieźnie. Ich losy były burzliwe i zawikłane. Niektóre z Gniezna na zawsze wywieziono, inne po tysiącu z górą latach wróciły.

10:57 / 23-04-2018

Dziś uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski

Dziś uroczystość św. Wojciecha – głównego patrona Polski. Tradycyjne uroczystości ku jego czci, w tym roku będą połączone z zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Wydarzenie obchodzone będzie w dniach 28 i 29 kwietnia. Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Był szóstym dzieckiem książęcej pary Sławnika i Strzyżysławy.

15:50 / 21-04-2018

Zespół dawnego klasztoru norbertanek w Strzelnie na liście Pomników Historii

Zespół dawnego klasztoru norbertanek w Strzelnie z rotundą św. Prokopa, bazyliką Świętej Trójcy i dawnym dworem prepozytów w Strzelnie wpisany został na listę Pomników Historii. To piąty Pomnik Historii w archidiecezji gnieźnieńskiej.

15:48 / 21-04-2018

Archidiecezja gnieźnieńska: nowenna przed odpustem ku czci św. Wojciecha

W kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej trwa nowenna przed główną uroczystością odpustową ku czci św. Wojciecha, która odbędzie się w niedzielę 29 kwietnia. Do włączenia się w modlitwę i udział w obchodach świętowojciechowych zaprasza Prymas Polski abp Wojciech Polak.

1 2 3 172
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.