Prymas Polski o Lednicy - "To niewątpliwie studnia wiary"

bgk / mz, Lednica, 2016-02-07

Prymas Polski o Lednicy - "To niewątpliwie studnia wiary" Fot. Jerzy Andrzejewski

„Lednica to niewątpliwie studnia wiary” – mówił abp Wojciech Polak w homilii Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłego w grudniu o. Jana Góry OP. Modlitewne i wspomnieniowe spotkanie odbyło się 6 lutego na Lednicy z okazji zbliżających się urodzin inicjatora apeli młodych.

„Jezioro Lednickie, u brzegów którego się znajdujemy, nie jest Jeziorem Genezaret, ale i ono może być i jest konkretnym miejscem i duchową przestrzenią, w której mamy szansę przeżyć nasze spotkanie z Jezusem” – mówił na początku homilii metropolita gnieźnieński nawiązując do czytanej chwilę wcześniej homilii o powołaniu apostołów, z której pochodzą tak często powtarzane na Lednicy słowa „Wypłyń na głębię”.

Szymon Piotr – jak tłumaczył dalej Prymas – usłyszał to wezwanie po nieudanym połowie, w chwili niepowodzenia i porażki, miotał się więc między wątpliwościami a wiarą, bo przecież – jak dodał abp Polak – nie jest łatwo w takiej sytuacji uwierzyć, nie jest łatwo przyjąć wezwanie. Na przeszkodzie stoi świadomość porażki, strach i słabość, nie wolno jednak zwątpić, że gdy w naszą historię – taką, jaka ona jest – wchodzi Bóg, zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe. Realizuje się już nie ludzki, ale Boży zamiar.

„Tak dzieje się w naszym życiu osobistym i taka dynamika ujawnia się ostatecznie również w życiu Kościoła – mówił abp Polak. – Odsłania się w wydarzeniach i ewangelizacyjnych dziełach. Lednica jest również tego przykładem. Śp. ojciec Jan mówił kiedyś, że nie chce już pamiętać o trudnościach związanych z powstaniem Bramy i organizacją Spotkań Lednickich. Musiało tak być – dodawał zaraz – aby Pan Bóg oczyścił nasze intencje i zbadał nasze serce, bo przecież ostatecznie Lednica doświadczywszy swojego, zaczęła się rozwijać. A my, gdy ojca Jana fizycznie już między nami nie ma, patrzymy na to miejsce, na ludzi, na każdą i każdego z was przekonani, że ubogaceni tym zasiewem, rodzić będziemy owoce. Są to jednak owoce wiary, a więc spotkania, w którym trzeba wciąż zawierzyć Chrystusowi i wypłynąć na głębię” – podkreślił Prymas Polski.

Przypomniał dalej, że to właśnie owo zawierzenie Chrystusowi, osobisty wybór Chrystusa jest istotą Lednicy. To fundament i tożsamość organizowanych tu spotkań. To konsekwencja odpowiedzi na najważniejszy problem ludzkiego życia – problem wiary w Jezusa Chrystusa. A wiara jest spotkaniem. Wiara jest wyborem. Wiara jest decyzją.

„Lednica to niewątpliwie studnia wiary. Lednica to nasze źródła chrzcielne. Lednica to świadomość, że jesteśmy stąd. Lednica to także odpowiedź na pytanie: czego oczekujesz od Kościoła? Wiary. A co ci daje wiara? Życie. Lednica więc to źródło życia. To życie. Dlatego w bliskości dnia urodzin Ojca Jana dziękujemy dziś przed Bogiem jeszcze raz za Jego życie. Dziękujemy, za to życie, które otrzymał przez miłość swych rodziców i za to życie, które w chrzcie świętym podarowała mu wspólnota Kościoła z wody i Ducha Świętego na życie wieczne” – mówił na koniec abp Wojciech Polak.

Przed homilią Prymas Polski pobłogosławił o. Wojciecha Prusa i o. Macieja Soszyńskiego – nowych sterników Lednicy. Modlitwę za nich dołączył również do intencji modlitewnych.

Spotkanie pod Bramą Rybą rozpoczęło się o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po Mszy św. rozpoczął się koncert „Tyle dobra”, w którym udział zadeklarowali m.in.: Jan Budziaszek, Jacek Kowalski, Zespół 33, balet Dominiki Babiarz wraz z tancerkami z Poznańskiego Teatru Wielkiego, Katarzyna Klebba, Witold Szulc, Siewcy Lednicy, Schola Lednicka. Biletem wstępu była kawa w ziarnach, jako że o. Góra zapraszając na swoje urodziny prosił, by zamiast prezentów dla niego ofiarować coś dla lednickiego ośrodka.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook