Gniezno: redditio wspólnoty neokatechumenalnej

bgk, Gniezno, 2016-02-17

W kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie odbyły się 17 lutego uroczyste nieszpory z obrzędem redditio, czyli publicznego wyznania wiary. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Wojciech Polak.

Droga Neokatechumenalna jest wzorowana na starożytnej instytucji katechumenatu. Prowadzi przez wiele etapów, z których jednym jest wspomniane redditio, a więc niejako „zwrócenie” Kościołowi otrzymanego wcześniej symbolu wiary, wzbogaconego o osobiste doświadczenia.

Wielu uczestników wtorkowych nieszporów dojrzewało i przygotowywało się do tego momentu przez wiele lat. Podczas modlitewnego spotkania losowo wybrani, trzymając się krzyża, mówili o swoim doświadczeniu wiary, o działaniu Boga w ich życiu, o tym, jak ratował ich małżeństwo, pozwalał otworzyć się na kolejne dziecko, podtrzymywał w chorobie, uczył przebaczenia i miłości, pozwolił podnieść się z grzechu. Swoje świadectwo wszyscy kończyli słowami Składu Apostolskiego.

Przed publicznym wyznaniem wiary nad każdym z wybranych modlił się abp Wojciech Polak. „Effatha znaczy: otwórz się, abyś mogła wyznać swoją wiarę na cześć i chwałę Boga Ojca. Duch Święty niechaj cię podtrzymuje i wspomaga, kiedy będziesz dawał świadectwo swojej wiary w naszego Pana, Jezusa Chrystusa, abyś otrzymał palmę zwycięstwa, którą jest życie wieczne” – mówił Prymas, kreśląc znak krzyża na uszach i oczach wybranych. O mężne świadczenie o wierze dla każdego z nich modlił się także po zakończeniu publicznego wyznania wiary. A na zakończenie nieszporów udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

„Zgromadziliśmy się, by słuchać Słowa Bożego, by ono otwierało nasze uszy, nasze serca i nasze usta. Święty Paweł mówi, że nikt bez pomocy Ducha Świętego nie może powiedzieć «Panem jest Jezus». To prawda. Jeżeli zdolni jesteśmy otworzyć nasze usta, nasze serca i życie, to nie własną mocą, ale mocą Boga” – mówił na koniec abp Wojciech Polak.

Wtorkowe nieszpory zapoczątkowały cykl wielkopostnych spotkań, które odbywać się będą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie w kolejne wtorki 16 i 23 lutego oraz 1, 8, 15 marca. Podobnie jak podczas pierwszego spotkania w ich trakcie członkowie wspólnoty neokatechumenalnej składać będą uroczyste Wyznanie Wiary.

Warto przypomnieć, że papież Jan Paweł II uznał Drogę Neokatechumenalną jako itinerarium formacji katolickiej ważne dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych, a jego następca Benedykt XVI zatwierdził definitywnie Statut Drogi.

Do wspólnot neokatechumenalnych przychodzą ludzie, którzy zobaczyli, że ich wiara jest niedojrzała i niekonsekwentna, a ich życie nie zawsze jest zgodne z tym, co mówi Ewangelia. Dlatego zapragnęli pójść we wspólnocie drogą prowadzącą do autentycznej dojrzałości w wierze, aby łaska i owoce chrztu świętego objawiły się w pełni w ich życiu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook