Gniezno: po raz pierwszy Ekstremalna Droga Krzyżowa trasą św. Wojciecha

bgk, Gniezno, 2016-03-02

Po raz pierwszy wyruszy 11 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa z Mogilna do Gniezna trasą św. Wojciecha. Uczestnicy będą mieli do przejścia 42 kilometry nocą, w milczeniu, drogami asfaltowymi i gruntowymi. Celem wędrówki jest katedra gnieźnieńska, cele duchowe każdy ma własne.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna forma rozważania Męki Pańskiej, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jej zaletą jest podjęcie realnego zmagania z własnymi słabościami, bólem i zmęczeniem. Trasa każdej EDK liczy ponad 40 km i pokonuje się ją w nocy. W Polsce jest to już ósma edycja, w archidiecezji gnieźnieńskiej organizowana jest po raz pierwszy.

„Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi. Każdy sposób jest inny. Nie ma lepszych czy gorszych. Ci, którzy przeżyli Ekstremalną Drogę Krzyżową mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa” – wyjaśnia ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej o. Piotr Krawczyk z mogileńskiego klasztoru kapucynów, organizator EDK trasą św. Wojciecha.

Trasa św. Wojciecha biegnie z Mogilna do Gniezna. Łącznie to 42 km drogami asfaltowymi i gruntowymi, w dużej części nieoświetlonymi. Wędrówka rozpocznie się w piątek 11 marca Eucharystią o godz. 20.00 w kościele św. Jana Apostoła w Mogilnie. Później każdy indywidualnie lub w małych grupach uda się na szlak. Zakończenie zaplanowano w katedrze gnieźnieńskiej. Uczestnicy przejdą przez Bramę Miłosierdzia – Drzwi Gnieźnieńskie, a później każdy będzie miał możliwość pomodlić się indywidualnie u grobu i relikwii św. Wojciecha.

Jak dotąd zgłosiło się 80 osób – świeckich, księży i osób konsekrowanych. Organizatorzy są przygotowani na udział 100 osób.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook