Bp Janiak: czas na ziemi trzeba wypełnić dobrem wobec człowieka

ek, Jarocin, 2016-01-03

- Życie wewnętrzne mierzy się jakością modlitwy, komunią św., sakramentami, myśleniem o Panu Bogu, bo kiedyś ustanie nasze życie biologiczne. Czas na ziemi trzeba wypełnić dobrem wobec człowieka - powiedział bp Edward Janiak podczas spotkania noworocznego z mieszkańcami Jarocina. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

W homilii biskup kaliski podkreślił, że Chrystus przez swoje wcielenie oznajmia, że człowiek jest po Bogu najwyższą wartością na ziemi. - To jest prawda wiary. Chrystus stał się człowiekiem. Był do nas we wszystkim podobny oprócz grzechu. Z pokorą w sercu dziękujmy za łaskę wiary, łaskę chrztu św. Pamiętajmy, że bez względu na talenty, wiek, posiadanie dóbr, człowiek jest najwyższą wartością, bo odwieczny Syn stał się człowiekiem – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że każdy człowiek ma duszę nieśmiertelną i jest bardzo cenny. - Chrystus przyszedł po to, byśmy na ziemi żyli po ludzku zachowując Boże przykazania, dlatego nie wolno zabijać ludzi, nie wolno człowieka krzywdzić, pozbawiać prawdy, straszyć, wykorzystywać, manipulować człowiekiem. Św. Jan Paweł II na każdym niemal kroku, gdziekolwiek się pojawiał, wskazywał na godność osoby ludzkiej – stwierdził bp Janiak.

Przekonywał, że Jezus przyszedł na świat, aby zaszczepić w sercu człowieka życie Boże. - Otrzymujemy tytuł dziecka Bożego w chwili narodzenia duchowego, przez chrzest święty. To jest bilet do nieba. Jesteśmy dziećmi Bożymi i nosimy w sobie ogromny skarb - życie łaski uświęcającej – powiedział kaznodzieja.

Zachęcił do dobrego życia. - Nigdy nie wolno nam budować naszego szczęścia na czyimś nieszczęściu. Musimy tak żyć, żeby nikt przez nas nie płakał. Kto się odwraca od ludzi odwraca się od Boga. Taka jest ekonomia Boża – pokreślił hierarcha.

Wskazał, że bardzo ważne jest życie wewnętrzne człowieka. - Życie wewnętrzne mierzy się jakością modlitwy, komunią św., sakramentami, myśleniem o Panu Bogu, bo kiedyś ustanie życie nasze biologiczne. Trzeba być człowiekiem nierozumnym, żeby o tym nie myśleć. Trzeba ten czas wypełnić dobrem wobec człowieka. Zachęcam, żeby pielęgnować życie łaski, życie, które przyniósł do naszych serc Jezus Chrystus przez swoje narodzenie. Nie jest ważne jaką masz twarz, jakie masz włosy, jak jesteś ubrany, ile masz lat, ile masz pieniędzy, jakie masz oszczędności. Nie jest ważne nawet to czy jesteś zdrowy czy chory, jaki urząd pełnisz, ale jest ważne to w jakim stanie jest Twoje życie wewnętrzne, czy jesteś pojednany z Bogiem, czy starasz się żyć po Bożemu – podkreślił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Druga część spotkania odbyła się w jarocińskim ratuszu w Jarocinie, gdzie życzenia biskupowi i mieszkańcom złożył burmistrz Adam Pawlicki. W swoim wystąpieniu podkreślał, że bardzo dobrze układa się współpraca władz samorządowych z proboszczami jarocińskich parafii.

Biskup kaliski życzył mieszkańcom Jarocina Bożej opieki . – Niech Was Pan Bóg strzeże od nieszczęść, złych ludzi, niebezpieczeństw. Starajcie się, żeby była jedność. Trzeba nieraz ustąpić, żebyście byli wspólnotą. To jest bardzo ważne, bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje. Należy mówić o sobie albo dobrze albo wcale, pomagać, nie przeszkadzać. Życzę, żeby każdy w Jarocinie był dostrzeżony, czuł się we wspólnocie, czuł się bezpiecznie w tym mieście. To jest wielkie zadanie dla wszystkich – powiedział bp Janiak.

Zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Instrumentalno-Wokalnego Ogniska Muzycznego w Jarocinie pod kierunkiem Zbigniewa Obary i Leszka Świderskiego.

Biskup przełamał się opłatkiem z przedstawicielami władz samorządowych, pracownikami instytucji i mieszkańcami Jarocina.

Komentarze (1)

jarock

1 rok temu

Dziękuję za wizytę i dobre słowo ! Bóg zapłać, że mamy takich biskupów ! Mam na myśli także poprzednika bp Stanisława Napierałę.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook