Bp Buzun: posługa katechety jest trudna w obecnych czasach

ek, Lutogniew, 2016-01-09

Bycie pedagogiem, wychowawcą, nauczycielem w obecnych czasach, a szczególnie uczenie religii w szkole jest to bardzo trudne zadanie – powiedział bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania z katechetami pracującymi w szkołach na terenie diecezji kaliskiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazywał, że Eucharystia powinna być centrum życia człowieka. - Człowiek może ulec zniechęceniu, a to jest zagrożenie dla miłości w naszym sercu, dlatego potrzeba nam doświadczenia eucharystycznego. Chrystus zaprasza nas na Eucharystię i chce wsiąść do łodzi naszego życia – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że posługa katechety jest trudna w dzisiejszych czasach. – Myślimy dzisiaj o trudnej posłudze katechety, bo bycie pedagogiem, wychowawcą, nauczycielem w obecnych czasach, a szczególnie uczenie religii w szkole jest to bardzo trudne zadanie. Wymaga to od nas pokory. Uczymy się tej pokory w zderzeniach z sytuacjami i osobami, które są postawione przez Boga na drodze naszego życia. Potrzeba też zawierzenia, wiary, zaufania, otwartości serca na działanie Ducha Świętego. Ważne jest wpatrywanie się przez Eucharystię w łaskę Bożą. Nie możemy polegać tylko na zasobach ludzkich. Zasoby właściwe, na które musimy liczyć to są zasoby wypływające z Bożego działania, z łaski Bożej – przekonywał celebrans.

Zachęcał katechetów, aby uczyli młodych ludzi dobrych wzorców. - Widzimy, że ci młodzi ludzie, do których jesteśmy posłani często nie mają dobrych wzorców. Zarówno w domu rodzinnym jak i środowisku często brak atmosfery religijnej, brak wspólnej modlitwy. Tam nie mają szansy tych wzorców pozyskać, dlatego my musimy umieć je przekazać. W ten sposób młodzi ludzie zdobędą to doświadczenie w swoim sercu, które płynie w sposób szczególny z modlitwy, sakramentu pokuty, adoracji, pielgrzymki, rekolekcji. To jest bardzo ważny element w życiu młodego człowieka – stwierdził bp Buzun.

Ks. Łukasz Żurawski dziękował katechetom za modlitwę przed obrazem Maryi i wyraził gotowość do współpracy. Zaprosił katechetów, aby wspólnie z uczniami przybywali w Roku Jubileuszowym do lutogniewskiego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, które biskup kaliski ustanowił Bramą Miłosierdzia, gdzie można uzyskać odpust. Podkreślał, że każdy człowiek potrzebuje pociechy. Ofiarował bp. Łukaszowi Buzunowi wizerunek Matki Bożej Pocieszenia namalowany na desce. Wszyscy katecheci także otrzymali wizerunki Maryi.

Druga część spotkania obyła się w Domu Ludowym, gdzie bp Buzun złożył katechetom życzenia i przełamał się opłatkiem.

W spotkaniu uczestniczyli: ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. Łukasz Żurawski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie, ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. Rafał Kopis, kapelan biskupa.

Pierwsze spotkanie opłatkowe z grupą katechetów z udziałem bp. Łukasza Buzuna odbyło się tydzień temu w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje ok. 580 katechetów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook