Kalisz: wyłoniono zwycięzców diecezjalnego etapu XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej

ek, Kalisz, 2016-01-13

"Święty Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń” – to hasło XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej, której etap diecezjalny odbył się 13 stycznia w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. Pierwsze miejsce zajęła Monika Adamska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie, (I miejsce). Finał Olimpiady odbędzie się wiosną w Łowiczu.

Hasło tegorocznej olimpiady nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 14 czerwca 1999 r. w Łowiczu poświęconej tematyce wychowania, a jednocześnie stwarza okazję do włączenia się w dzieło duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, których inicjatorem był właśnie św. Jan Paweł II.

W rywalizacji wzięło udział 59 uczniów z diecezji kaliskiej. W ciągu 45 minut rozwiązywali test z wiedzy dotyczącej spotkań i wypowiedzi Jana Pawła II do młodych. Uczestnicy olimpiady musieli zapoznać się z historią Światowych Dni Młodzieży, dokumentami Jana Pawła II i Soboru Watykańskiego II. Ponadto obowiązywała znajomość Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Diecezję kaliską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia w Łowiczu reprezentować będą: , Weronika Drobnikowska z II LO w Kaliszu (II miejsce) i Justyna Lewandowska z III LO w Kaliszu (III miejsce).

Zdobywczyni pierwszego miejsca po raz drugi uczestniczyła w Olimpiadzie Teologii Katolickiej. – Test był bardzo trudny i mimo że przeczytałam wszystko przez ostatnie trzy tygodnie, to wydawało mi się, że nic nie wiem. Bardzo mi zależało na tym, aby zająć dobre miejsce, ale nie spodziewałam się takiego sukcesu. Jestem bardzo zadowolona – powiedziała Monika Adamska.

Laureatom gratulował biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który wskazywał na znaczenie wiedzy teologicznej. "Jesteśmy dobrym narzędziem w ręku Ducha Świętego, który może nas rozwijać, podpowiadać pewne rozwiązania, dawać nowe światło. W ten sposób możemy uświęcać siebie i społeczność, w której żyjemy, może nas prowadzić ku życiu wiecznemu i Panu Bogu - mówił bp Buzun.

Laureaci odebrali dyplomy i nagrody. Na koniec roku szkolnego otrzymają zaś ocenę celującą z religii. Książki i dyplomy przygotowano dla wszystkich uczestników. Uroczystość uświetnił koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru „Dysonans” z II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu pod dyrekcją Izabeli Pietrzak.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook