Kalisz: rekolekcje dla młodzieży w Wyższym Seminarium Duchownym

ek, Kalisz, 2016-02-14

Bp Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W trzydniowych rekolekcjach, które odbyły się pod hasłem „Dla Ciebie otwieram serce me”, uczestniczyło 137 młodych chłopców.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że człowiek jest powołany do przezwyciężania pokus. - Św. Jan Paweł II mówił, że człowiek jest powołany do tego, żeby odnosić zwycięstwa. Jesteśmy powołani do tego, żeby zwyciężać pokusy, żeby nie dać się nabrać na plewy, żeby nie dać się wciągnąć w sytuację, która spowoduje zamęt w naszym umyśle – mówił celebrans.

Zachęcał rekolektantów do modlitwy, uczestnictwa w Eucharystii, comiesięcznej spowiedzi św. - Ważne, abyśmy byli twórcami swojego życia, a nie będziemy nimi, jeśli nie będziemy współpracownikami Pana Jezusa. To tworzywo naszego życia przede wszystkim rodzi się na modlitwie. Przez to, że modlimy się to otwieramy swój umysł, porządkują się nam myśli i hierarchia wartości, światło Ducha Świętego dociera i reguluje nasze wnętrze – przekonywał kaznodzieja.

Prosił młodzież, aby odmawiała różaniec. - Niech Maryja, która jest przewodniczką będzie bliska Waszemu sercu. Do Matki Bożej zawsze trzeba się zwracać, bo Ona jest wielką pomocą. Dziesiątek różańca, codziennie spojrzenie w kierunku Matki Bożej, żeby tego nie zabrakło w Waszym życiu – zaznaczył bp Buzun.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup poświęcił różańce przywiezione z Jasnej Góry przez kleryków piątego roku, którzy udali się tam, aby zawierzać Matce Bożej każdego z uczestników rekolekcji i wielkie dzieło powołań w diecezji. Wszyscy rekolektanci otrzymali różańce.

Z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej modlili się: prefekt ds. alumnów ks. lic. Łukasz Pondel, ojcowie duchowni: ks. dr Jacek Stefański i ks. lic. Marcin Załężny oraz klerycy.

Rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchowym odbywały się od piątku do niedzieli pod hasłem „Dla Ciebie otwieram serce me”. Podczas rekolekcji omawiane były trzy powołania: św. Pawła, św. Piotra i św. Jana. Uczestniczyło w nich 137 młodych chłopców, wśród których największą grupę stanowili gimnazjaliści. W programie rekolekcji znalazły się: Eucharystia, droga krzyżowa, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu. Był też czas na rekreację, np. grę w piłkę nożną, oglądanie filmów, korzystanie z siłowni. Klerycy przeprowadzili także konkurs wiedzy religijnej.

Rekolekcje prowadził ojciec duchowny ks. lic. Marcin Załężny. Zaangażowani byli klerycy z piątego roku. Kolejny turnus dla maturzystów, studentów i młodzieży pracującej odbędzie się w dniach 26-28 lutego.

Młodzi uczestnicy podkreślali, że udział w rekolekcjach zbliżył ich do Boga.

- Pierwszy raz uczestniczę w rekolekcjach. Namówił mnie kolega i nie żałuję tej decyzji. Chciałem odetchnąć od tego codziennego życia. Usłyszałem tutaj dużo mądrych słów z ust kapłanów i kleryków, a poza tym bardzo ważne było takie wyciszenie – stwierdził Sebastian z Wyscoka Wielkiego, uczeń liceum.

- Trzeci raz jestem na rekolekcjach w seminarium. Bardzo mi się tutaj podoba. Lubię uczestniczyć w modlitwach. Organizowane były także ciekawe zajęcia rekreacyjne – powiedział Kamil z Byczyny, uczeń gimnazjum.

- Pierwszy raz przyjechałem na rekolekcje do seminarium. Z chęcią słuchałem nauk rekolekcyjnych, a poza tym podobało mi się, bo nie było zbyt dużego rygoru – zaznaczył Dominik ze Zdun, uczeń gimnazjum.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook