Bp Janiak: Przemienienie Chrystusa jest apelem o naszą przemianę

ek, Kalisz, 2016-02-21

Ta dzisiejsza niedziela Przemienienia Pańskiego prowadzi nas nie tylko na drogę krzyżową, ale daje perspektywę zmartwychwstania. Chrystus zapowiedział nasze przyszłe przemienienie i nasze przyszłe szczęście w niebie, ale już na ziemi trzeba przemieniać się w nowego człowieka - mówił bp Edward Janiak podczas wizytacji w parafii św. Marcina w Jarocinie. Biskup kaliski odprawił Mszę św. w jednej z najstarszych świątyń w Wielkopolsce, gdzie udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Witając biskupa kaliskiego, ks. prał. Dariusz Matusiak wymienił grupy duszpasterskie działające w parafii oraz wskazał na dokonania materialne w dwóch świątyniach, domu parafialnym i plebani. - Tego wszystkiego dokonaliśmy dzięki wielkiej ofiarności parafian, dzięki wielkiemu sercu okazywanemu w czasie kolędy, comiesięcznej składki inwestycyjnej, ofiar indywidualnych. Dziękuję Wam drodzy parafianie za zrozumienie i zaangażowanie w budowanie wspólnoty serc oraz troskę o zewnętrzny wygląd naszych kościołów – mówił proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie.

W homilii biskup kaliski odwołując się do tajemnicy Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor wskazywał, że Chrystus w ten sposób wprowadził uczniów w przedsionek nieba. - Ta dzisiejsza niedziela Przemienienia Pańskiego prowadzi nas nie tylko na drogę krzyżową, ale daje perspektywę zmartwychwstania. Chrystus zapowiedział nasze przyszłe przemienienie i nasze przyszłe szczęście w niebie, ale już na ziemi trzeba przemieniać się w nowego człowieka. Po to jest Wielki Post, byśmy stawali się lepsi. Trzeba wyjść z jarzma grzechu, jarzma złych przyzwyczajeń, niewoli własnej miłości, niewoli kłamstwa, grzechu. Przemienienie Chrystusa jest apelem o naszą przemianę – stwierdził celebrans.

Dodał, że Wielki Post dla ludzi wierzących jest czasem refleksji nad Męką Pańską. - Tak jak cierpienie jest tajemnicą w życiu człowieka, tak też ogromną tajemnicą jest, że Syn Boży przez krzyż, przez cierpienie zbawił świat. Św. Jan Paweł II uczył nas, że cierpiący są najbliższej krzyża Chrystusowego, że współcierpiąc przyczyniają się do zbawiania świata. Cierpienie zawsze pozostaje tajemnicą. Tajemnica, która jest zawarta w Męce Pańskiej prowadzi nas do ogromnej nadziei, bo Chrystus na krzyżu nie pozostał, On zmartwychwstał. Krzyż to perspektywa nadziei – przekonywał hierarcha.

Zwracając się do młodych podkreślał, że droga do Boga prowadzi przez człowieka. - Kto nie kocha ludzi, dokucza ludziom, nienawidzi ludzi nie kocha Boga. Żyj tak, by nikt przez Ciebie nie płakał, staraj się być pomocny drugiemu człowiekowi. Pana Boga rozpoznajemy w ludziach po ich postępowaniu. Chociaż wiara rodzi się ze słuchania, ale tak naprawdę człowiek nawraca się, kiedy spotyka się ze świadectwem – powiedział kaznodzieja.

Prosił rodziców, aby swoim życiem dawali przykład młodym ludziom. - Dzisiaj nie wystarczy powiedzieć: idź do kościoła. Młodzi patrzą, czy mama była u komunii św., czy ojciec się modli. To jest najpiękniejszy testament, jaki wpisujecie w serca Waszych dzieci. Starajcie się tak żyć, żebyście później nie musieli wstydzić się ich życia. Ta młodzież pójdzie krok w krok za Wami, żeby nie było w Waszych domach przekleństwa, żeby usłyszeli słowo przepraszam. Oni będą Was naśladować, stąd ta wielka odpowiedzialność. Najważniejsze jest być dobrym człowiekiem – wskazywał bp Janiak.

Dziękował proboszczowi, wikariuszom i parafianom za atmosferę modlitwy. – Jako Wasz biskup dziękuję za to, że jesteście odpowiedzialni i tworzycie kościół parafialny, za atmosferę i klimat tworzony na co dzień – powiedział ordynariusz kaliski.

Podczas wizytacji biskup błogosławił dzieciom w kościele św. Jerzego, odwiedził chorych, spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich, z którymi odmówił koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Kościół św. Marcina w Jarocinie to jedna z najstarszych świątyń w Wielkopolsce. Pierwsza informacja o kościele pochodzi z 1257 r. Był to wówczas kościół drewniany zbudowany przez dziedziców Jarocina Jarockich, herbu Rawicz. W latach 1773-1787 Jan Radoliński, podkomorzyca wschowski dokonał gruntownej przebudowy kościoła. Od 1997 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Dariusz Matusiak.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook