Bp Janiak: biletem do nieba jest chrzest

ek, Witaszyce, 2016-02-28

- Biletem do nieba jest chrzest, a najważniejszą rolę w życiu człowieka pełnią rodzice – mówił bp Edward Janiak podczas wizytacji w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Witaszycach. W Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski biskup kaliski poświęcił odnowioną chrzcielnicę w kościele filialnym Świętej Trójcy, pochodzącym z 1808 r.

Ordynariusz kaliski odprawił Mszę św. w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup podkreślał, że w Kościele trzeba przestrzegać wszystkich przykazań i korzystać z sakramentów świętych. - W Kościele jest tak, że nie można odrzucić żadnego przykazania i żadnego z sakramentów świętych. Jeżeli choćby jeden sakrament wyrzucimy z naszej świadomości wypadamy z łodzi Kościoła. Jeżeli choćby jednego z przykazań nie przestrzegamy jesteśmy w grzechu – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że Wielki Post to czas medytacji nad cierpieniem, krzyżem Chrystusa i tajemnicą zbawienia. - To bardzo dziwne, że Bóg tak wybrał, że zbawił nas przez cierpienie i śmierć. To jest tajemnica. Tak jak tajemnicą jest każde cierpienie w życiu człowieka, ale to cierpienie przyjęte w imię Boga wzmacnia wiarę. Kiedy w Wielkim Poście dziękujemy Bogu za dar zbawienia, za Jego ofiarę i śmierć krzyżową, starajmy się wszystkie nasze trudności życiowe, cierpienia, choroby, niepowodzenia łączyć z krzyżem Chrystusowym – powiedział celebrans.

Zwracając się do młodych wskazywał, że warto być dobrym i uczciwym człowiekiem, bo Bóg to widzi. - Nie można nigdy budować własnego szczęścia na czyimś nieszczęściu. W życiu trzeba mieć zasady i obojętnie kim będziesz czy człowiekiem ciężkiej pracy, czy inżynierem, czy ministrem najważniejsze jest byś był dobrym człowiekiem – przekonywał hierarcha.

Zachęcał młodzież do dawania świadectwa. – Pan Bóg w sprawach wiary posługuje się ludźmi. Jesteście Panu Bogu potrzebni. Bierzecie na siebie odpowiedzialność nie tylko za swoją wiarę, ale by dawać świadectwo, a kiedy zajdzie taka potrzeba, by mieć odwagę bronić tej wiary – stwierdził bp Janiak.

Dziękował proboszczowi, wikariuszom i parafianom za troskę o świątynie. – Składam podziękowanie kapłanom za troskę duszpasterską, za ich gorliwość i świadectwo, a proboszczowi za gospodarność. Widać, że w tych kościołach jest dużo miłości ludzkiej i Waszego zaangażowania.

Podczas wizytacji biskup spotkał się także z przedstawicielami grup duszpasterskich w kościele filialnym pw. Świętej Trójcy, gdzie poświęcił odnowioną chrzcielnicę i wraz z wiernymi odmówił koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W słowie do członków wspólnot parafialnych wskazywał na niebezpieczeństwa czyhające na rodzinę. - Najważniejszą rolę w życiu człowieka pełnią rodzice. Ile dzisiaj zakusów na rodzinę, decyzji próbujących rozwalić rodzinę, m.in.: związki jednopłciowe, gender to wszystko jest przeciw rodzinie, jest po to, aby tę rodzinę osłabić. Pamiętajmy, że najważniejszym miejscem, gdzie wszystko dokonuje się to jest rodzina. Tam człowiek przychodzi na świat, przeżywa wszystkie sakramenty aż po grobową deskę. Tam gdzie jest rodzina to człowiek godnie choruje i umiera – mówił bp Janiak.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Witaszycach liczy 6000 wiernych. Od 1992 r. proboszczem jest ks. prał. Stanisław Szymański.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook