Kalisz: skradzione płaskorzeźby z Bralina zostaną przekazane do Muzeum Diecezji Kaliskiej

ek, Kalisz, 2016-02-29

Dwie płaskorzeźby z późnogotyckiego tryptyku pochodzącego z 1520 r. skradzione przed 22 laty z kościoła św. Anny w Bralinie powróciły do diecezji kaliskiej. W najbliższym czasie dzieła zostaną poddane renowacji i przekazane do Muzeum Diecezji Kaliskiej. Poinformował o tym bp Edward Janiak podczas konferencji prasowej z dziennikarzami. W spotkaniu z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu uczestniczył wiceminister spaw zagranicznych poseł Jan Dziedziczak.

Biskup kaliski przypomniał, że płaskorzeźby odebrał 8 stycznia w Warszawie z rąk ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Dwie z czterech skradzionych dzieł sztuki udało się odzyskać dzięki staraniom służb konsularnych i austriackiej policji. Jedna z nich przedstawia scenę adoracji Dzieciątka, a druga – pokłon Trzech Króli. - Ogromne podziękowania należą się służbom dyplomatycznym, służbom konsularnym w Austrii. Dzieła zostały skradzione 22 lata temu, a to pokazuje skalę długości poszukiwania. Cieszymy się, że udało się je znaleźć. Chcemy jeszcze uzupełnić cały tryptyk, ale to może trwać bardzo długo. Zrobimy co w naszej mocy, aby te pozostałe dzieła odnaleźć – powiedział poseł Jan Dziedziczak, który jako sekretarz stanu jest odpowiedzialny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną.

Zabytki zarejestrowane były w międzynarodowej bazie skradzionych dzieł sztuki prowadzonej przez Interpol oraz w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Płaskorzeźby wypłynęły w 2015 r. na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Negocjacji z ich posiadaczami podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu.

Skradzione dzieła wchodziły w skład późnogotyckiego tryptyku pochodzącego z 1520 r. Pierwotnie znajdowały się w drewnianym kościele pw. Narodzenia NMP na Pólku k. Bralina. W drugiej połowie XX w. tryptyk przeniesiono do kościoła pw. św. Anny w Bralinie, skąd w 1994 r. zostały skradzione.

Nadal poszukiwane są jeszcze dwie płaskorzeźby z górnej części skrzydeł tryptyku. Przedstawiają one Nawiedzenie św. Elżbiety i Zwiastowanie NMP. Brakuje także rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i aniołami, która była umieszczona w środku. Z całego tryptyku ocalały jedynie malowane postaci św. Barbary i św. Katarzyny umieszczone na rewersach skrzydeł bocznych oraz ulokowana w jego nasadzie płaskorzeźba przedstawiająca alegorię Niepokalanego Poczęcia – Matkę Boską z jednorożcem. W 2006 r. poliptyk został odnowiony, a skradzione jego elementy zrekonstruowano. Obecnie tryptyk jest zabezpieczony.

Podczas konferencji dziennikarze mogli zapoznać się ze szczegółową historią kościoła na Pólku k. Bralina pochodzącego z XVI w. oraz obrazu Matki Bożej Pólkowskiej ukoronowanego papieskimi koronami 7 września 2013 r. Te informacje przedstawił ks. dr Sławomir Kęszka, archiwista w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Bp Edward Janiak prosił też wiceministra Dziedziczaka o pomoc w odnalezieniu obrazu „Zdjęcie z krzyża” Rubensa pochodzącego z 1617 r., a skradzionego w 1973 r. z głównego ołtarza katedry kaliskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook