Kalisz: odpust ku czci św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej

ek, Kalisz, 2016-03-19

- Św. Józef to patron drogi prowadzącej do dojrzałości chrześcijańskiej - mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

Suma odpustowa została odprawiona w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna i wielu kapłanów.

Witając licznie przybyłych pielgrzymów ks. prał. Jacek Plota wskazał, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia Bożego. – Nasze Sanktuarium w Roku Jubileuszu Miłosierdzia Bożego jest Kościołem Jubileuszowym, w którym można uzyskać odpust zupełny. Przez cały ten Rok zachęcam do korzystania z tej łaski – mówił kustosz kaliskiego sanktuarium.

Ogłosił, że od tego roku w bazylice rozpoczyna się 9-letnia nowenna przygotowująca do obchodów 400-lecia obecności Cudownego Obrazu św. Józefa. Zaznaczył, że tegoroczny odpust zbiega się z trzecią rocznicą inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. – Ojciec Święty często odwołuje się do św. Józefa ukazując Go jako wzór dla nas wszystkich. Zachęca, byśmy nie bali się tak jak św. Józef być dobrymi, łagodnymi, miłosiernymi, czułymi. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi za to, że ofiarował złoty pierścień dla św. Józefa Kaliskiego – powiedział ks. Plota. Dodał, że odpust poprzedziły: 9-dniowa nowenna ułożona przez św. Brata Andrzeja z Kanady, Triduum Różańcowe, a także rekolekcje wielkopostne, które wygłosił charyzmatyczny kapłan o. Joseph Vadakkel. Przypomniał, że św. Józef jest patronem Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz mediów diecezjalnych: Radia „Rodzina”, dwutygodnika „Opiekun” i telewizji internetowej „Dom Józefa”.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że św. Józef jest patronem wielu środowisk społecznych, miast, diecezji i ludzi wykonujących różne zawody, a także patronem dobrej śmierci.

Wskazał na św. Józefa jako patrona przemiany człowieka. – Św. Józef to patron obumierania, zostawiania tego, co stare, co przeszkadza, nie pozwala człowiekowi rozwijać się, dojrzewać w wypełnianiu swojego powołania. Takie obumieranie nie było obce św. Józefowi, to była jego droga wiary, a dojrzewał nie w sposób łatwy. Żadna śmierć dla przywiązania, nałogu, dla związania się z jakąś przyjemnością nie jest łatwa. Św. Józef jest patronem takiej drogi, a jest to droga do dojrzałości chrześcijańskiej – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że św. Józef był sługą Słowa Bożego, które prowadzi człowieka do wypełnienia życia najgłębszym sensem.

Zachęcał wiernych, aby na wzór św. Józefa przemieniali swoje życie. - Chcemy być ludźmi, którzy nie tylko oddają cześć św. Józefowi, ale przejmują od niego ten sposób istnienia, który polega na ciągłej przemianie – wskazywał hierarcha.

Prosił św. Józefa, aby stawał się dla każdego człowieka patronem przemiany i nawrócenia. - Św. Józefie prosimy Cię o to, abyśmy mieli w sobie takie postawy wewnętrzne i zewnętrzne, które są postawami wierności Bogu i oddania się oraz zawierzenia na drodze naszego życia – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej.

Podczas Mszy św. zagrała orkiestra dęta „Gród nad Prosną” pod batutą Wojciecha Zielezińskiego.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’. Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Przy Sanktuarium św. Józefa istnieje Kaliskie Bractwo Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Bractwo zostało ponownie erygowane 16 lat temu po wielu latach zawieszonej działalności spowodowanej zaborami i wybuchem kolejnych wojen. Bractwo pomaga w przeżywaniu kultu św. Józefa, ale również daje świadectwo wiary na wzór Cieśli z Nazaretu. Bracia czynią to w kręgach rodzinnych, ale i w życiu Kościoła przez udział w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook