Naczelny „Gościa Niedzielnego”: ks. Tkocz zapisał wielką kartę w sercu Boga

jj, ps, Katowice, 2013-11-13

Ks. Stanisław Tkocz zapisał wielką kartę w historii Kościoła. Ważną, wielką, ale o wiele większą kartę zapisał w Sercu Boga – mówił redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Marek Gancarczyk. Wierni i pracownicy „GN” modlili się w środę 13 listopada za zmarłego 10 lat temu długoletniego redaktora naczelnego, ks. infułata Stanisława Tkocza. Eucharystii sprawowanej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach przewodniczył abp Wiktor Skworc.

– W 10. rocznicę śmierci ks. Stanisława gromadzimy się na Mszy, żeby dziękować za jego życie i pracę. Jesteśmy tu też po to, żeby modlić się o zmiłowanie dla zmarłego. O tym przypomina nam także dzień fatimski – wyjaśniał ks. Marek Gancarczyk na początku homilii. Odwołując się do słów modlitwy Zdrowaś Maryjo, mówił o trędowatych z dzisiejszej Ewangelii. – „Módl się za nami grzesznymi” – te słowa Pozdrowienia Anielskiego współbrzmią ze słowami trędowatych: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!” – tłumaczył.

Postawę trędowatych, którzy naocznie widzieli swoją chorobę, ich krzyk, determinację i wiarę w moc Jezusa, kapłan porównał do zachowań współczesnych wierzących. – Żyjemy w świecie, w którym poczucie grzechu coraz bardziej zanika. Jesteśmy daleko od dzieci fatimskich, które ujrzawszy grozę piekła, widziały grozę grzechu – wyjaśniał ks. Gancarczyk.

Jako kolejny powód niewiary współczesnych wskazał na pokusę, że Bóg nie może kochać człowieka indywidualnie. – Bóg stworzył małego i wielkiego i o nich się troszczy – wyjaśniał w nawiązaniu do pierwszego czytania z Księgi Mądrości. – Jezus widział tłum, ale w tłumie zawsze dostrzegał człowieka – mówił.

Mówiąc o współczesnym człowieku i o sytuacji, w której żyje jako anonimowa cząstka wielkiego tłumu, kapłan przekonywał: "Każdy z nas zapisze wielką kartę historii w Sercu Boga. Historię jedyną. Ksiądz Stanisław zapisał wielką kartę w historii Kościoła. Ważną, wielką, ale o wiele większą kartę zapisał w Sercu Boga. On już to zobaczył i my także w niebie ujrzymy, jak bardzo byliśmy kochani".

Ks. infułat Stanisław Tkocz był redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” w latach 1974-2003. Urodził się w 1931 r. w Jastrzębiu Górnym. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie teologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Był m.in. członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, przewodniczącym katowickiej kapituły katedralnej oraz rzecznikiem prasowym metropolity katowickiego. Otrzymał wiele nagród, m.in. im. Karola Miarki (1990), im. Juliusza Ligonia (1998), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji (1996). Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 13 listopada 2003 r. w Katowicach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook