Adoracja kobiet przy panewnickiej stajence

ks. sk, Panewniki, 2016-01-04

Bp Marek Szkudło przewodniczył w niedzielne popołudnie adoracji kobiet i dziewcząt przy panewnickim żłóbku. W Roku Miłosierdzia adoracje odbywają się pod hasłem „Jezu, ufamy Tobie”.

W tym roku jedną z pierwszych grup stanowych były kobiety i dziewczęta, które w niedzielę przybyły do panewnickiej świątyni na nabożeństwo połączone z adoracją. – Boże Narodzenie jest objawieniem Bożego Miłosierdzia, zatroskaniem Boga o człowieka – mówił do zebranych w kościele bp Szkudło.

Nawiązując do słów papieża Franciszka skierowanych do wiernych z okazji Światowego Dnia Pokoju bp Szkudło przypomniał, że „Bóg od początku ludzkości objawia się jako Ten, który jest zainteresowany losem człowieka”. Podkreślił, że szczególne miejsce na drodze Tajemnicy Wcielenia odgrywa „Amen” wypowiedziane właśnie przez kobietę. – Bóg największy swój Skarb, swojego Syna, złożył w serce kobiety, Maryi… - mówił w czasie nabożeństwa.

Pomocniczy biskup katowicki w swoim słowie skierowanym do zebranych w bazylice kobiet i dziewcząt nakreślił macierzyński rys miłości Boga. – Wrażliwość, delikatność, czułość, subtelność, uczuciowość, emocjonalne współodczuwania – empatia, a wszystko z wewnętrznego przymusu serca, który nie jest zewnętrznym zniewoleniem, lecz najgłębszym w swej istocie prawdziwym pragnieniem, potrzebą miłowania – charakteryzował bp Szkudło.

Równocześnie hierarcha wskazał na zagrożenia, jakie czekają kobiety. – Przeobrażenia kulturowe chciałyby wymusić na was odejście od tego, co Stwórca zapisał od początku w waszych sercach – mówił do zebranych bo Szkudło.

Na zakończenie swojego słowa złożył zgromadzonym w bazylice życzenia noworoczne. – Niech dar czasu podarowanego nam w Nowym Roku 2016, rodzi w nas wdzięczność i odpowiedzialność… Niech nowy czas będzie pełen nowej ufności, nadziei, wiary, że w Nim wszystko jest możliwe. Niech wyzwoli miłość, która ma swoje źródło w Sercu Boga – usłyszeli zebrani na adoracji.

Co roku poszczególne grupy i duszpasterstwa przybywają do żłóbka w Panewnikach na adorację. Od Bożego Narodzenia do 2 lutego można go podziwiać w głównej nawie kościoła. 18 metrów wysokości i 32 metry szerokości ma cały żłóbek w Bazylice panewnickiej. – Łącznie to ponad 2,5 tys. metrów sześciennych na których przedstawiamy scenę Bożego Narodzenia – mówi o. Alan Rusek OFM, proboszcz bazyliki w Panewnikach zapraszając do nawiedzenia i adoracji tego największego w tej części Polski żłóbka, którego początki w głównej nawie panewnickiej bazyliki sięgają 1947 r.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook