Panewniki: katowiccy seminarzyści przy stajence

ks.sk, Panewniki, 2016-01-07

Dzień po uroczystości Objawienia Pańskiego alumni dwóch katowickich seminarium modlili się przy stajence w sanktuarium w Panewnikach oraz wspólnie adorowali Jezusa Chrystusa. Eucharystii odprawionej w panewnickim sanktuarium przewodniczył abp Wiktor Skworc.

- Adoracja to cześć, uwielbienie, zachwyt. Od adorującego zależy treść adoracji; może nią być słowo lub milczenie – powiedział w czasie homilii abp Skwroc. Zwrócił on uwagę, że o wiele ważniejsze od tego co my mówimy Adorowanemu jest to, co on, Adorowany mówi nam.

Metropolita katowicki podkreślił, że niezwykle ważna w naszej relacji z Adorowanym jest stabilizacja relacji z Nim. Wskazał, że w życiu Chrystusa taką stabilizację zapewniło dopiero Kafarnaum. – Ważna jest stabilizacja naszej relacji z Adorowanym w seminaryjnym Kafarnaum, które okazuje się miejscem spełnienia obietnic Pana, spełniania się powołania – powiedział hierarcha.

Nawiązując do liturgicznego czytania abp Skworc za św. Janem przestrzegł seminarzystów, żeby nie dowierzali każdemu duchowi. – Badajcie duchy, zachęca dalej św. Jan Apostoł, zwłaszcza dziś, gdy tyle zamętu. Nie wystarczy dobrze zacząć. Św. Ignacy, autorytet w dziedzinie rozeznawania duchowego, podaje m.in. zasadę, według której należy badać początek, kolejne etapy i zakończenie – mówił do kleryków metropolita katowicki. Podkreślił, że w życiu każdego potrzebne jest ciągłe nawracanie się. – Jezus zachęca do nawrócenia; do powrotu na pewny, ewangeliczny szlak życia i powołania – przypomniał abp Skworc.

Na zakończenie abp Skworc zaapelował do zebranych: - Bracia! Nawracajcie się, czyli zaufajcie jedynemu, ostatecznemu Ratownikowi, bo tylko On jest Redemptor hominis!

Eucharystię poprzedziło wcześniejsze wspólne śpiewanie kolęd pod przewodnictwem chóru Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Adoracja w Panewnikach jest coroczną tradycją. W spotkaniu, które jest okazją do wspólnej noworocznej modlitwy wzięli udział alumni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego wraz z przełożonymi pod przewodnictwem rektora ks. dr. Marka Panka oraz franciszkanie i cystersi – alumni i przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook