Katowice: modlitwa i kolędowanie stypendystów dwóch Fundacji

ks. sk, Katowice, 2016-01-10

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Fundacji im. bł. ks. Emila Szramka spotkali się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym na wspólnej Eucharystii oraz kolędowaniu.

Mszy w intencji stypendystów oraz w intencji Fundacji im. bł. ks. Emila Szramka przewodniczył abp Wiktor Skworc. Zebranych powitał ks. dr Robert Kaczmarek, odpowiedzialny za stypendystów w archidiecezji katowickiej. – Bardzo cieszymy się, że możemy być tutaj razem i że jest z nami ks. Arcybiskup. To wielki zaszczyt i wielka szansa na integrację, poznanie się naszych środowisk – mówił ks. Kaczmarek.

Przy ołtarzu wraz z metropolitą katowickim stanął ks. Jan Drob, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. – Wy jesteście wielką szansą Kościoła. Jesteście Jego przyszłością – stwierdził.

Ks. Drob powiedział również o wyróżnieniu, które wczoraj odebrała Fundacja. Jest to nagroda Benemerenti, która się swoimi początkami sięga papieża Grzegorza XVI. Oprócz Fundacji nagrodę otrzymała Nuncjatura Apostolska oraz Szkoła Orląt z Dęblina.

Metropolita katowicki skoncentrował swoją homilię wokół tajemnicy chrztu św. – Był to czas otwarcia drzwi do szkoły Chrystusa, do powołania nas na Jego uczniów – mówił o momencie przyjęcia chrztu abp Skworc. Przypomniał, że od tej chwili wszyscy mamy do wypełnienia ważne zadanie: „poznawać i naśladować Jezusa, iść za Nim, kroczyć Jego śladami”.

– W praktyce oznaczało to i nadal oznacza: dobrze czynić, uzdrawiać świat, nasze ludzkie relacje, więzi, z niewoli zła, budować cywilizację życia i miłości, przemieniać struktury naszego życia społecznego i politycznego w duchu Chrystusowej Ewangelii – usłyszeli zebrani w seminaryjnej kaplicy.

Abp Skworc podkreślił też zadania jakie ma do spełnienia uczeń Chrystusa. W życiu codziennym jest to posłuszeństwo Bogu w „poznawaniu i wypełnianiu Jego woli, w bojaźni, która nie jest paraliżującym lękiem niewolnika, człowieka przymuszonego, lecz szacunkiem, adoracją, wolą i czynem, by Ojca nigdy nie obrażać, by Ojcu się nie sprzeciwiać”.

Na zakończenie Eucharystii stypendyści wręczyli ks. abp Skworcowi świece. - Wspominamy początek naszej drogi wiary, dlatego chcemy podarować wykonaną przez nas świece. Znajduje się na niej napis: „Wspominać chrzest, znaczy na nowo zaczyna od Chrystusa – mówili składając życzenia przedstawiciele młodzieży.

Po Eucharystii wszyscy udali się na seminaryjny refektarz, gdzie po kolacji stypendyści kolędowali oraz składali sobie życzenia.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia otacza opieką ponad 1200 studentów oraz ponad 1000 uczniów szkół ponadpodstawowych. Ma swoje przedstawicielstwo w ponad 20 miastach Polski. Z grona stypendystów wywodzi się 5 księży, oraz kilka sióstr zakonnych, jak i 3 świeckie misjonarki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook