Katowice: ekumeniczna modlitwa śląskich duchownych

ks.sk, Katowice, 2016-01-17

W niedzielę 17 stycznia w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne rozpoczynające Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kazanie podczas nabożeństwa powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- „Głoszenie wielkich dzieł Pana” to hasło tegorocznego tygodnia ekumenicznego. Niewątpliwie tym wielkim dziełem jest chrzest święty. Chcemy pamiętać o tym wydarzeniu zbawczym, które jest wspólne dla wszystkich Kościołów chrześcijańskich – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami biskup Wiktor Skworc, zwracając uwagę, że to wydarzenie wspominać trzeba w kontekście obchodzonego 1050-lecia Chrztu Polski.

Samo nabożeństwo zostało odprawione w rycie ewangelickim. Przewodniczył mu bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Gromadzimy się tutaj jako przedstawiciele poszczególnych Kościołów, ale naszym pragnieniem jest jedność. Dzisiaj wspólnie uznajemy ważność chrztu, chcielibyśmy spotkać się przy stole Eucharystii - mówił na początku nabożeństwa bp Niemiec.

W wygłoszonym kazaniu metropolita katowicki poruszył kilka kwestii, które wpisują się w hasło tygodnia misyjnego, które zostało wybrane z Pisma św. przez chrześcijan z Łotwy. Abp Skworc podkreślił, że pierwszym wielkim dziełem Pana w naszym życiu jest chrzest święty. Zauważył również, że „jesteśmy w kościele Zmartwychwstania Pańskiego; w pierwszy dzień tygodnia i czytamy Ewangelię o zmartwychwstaniu. Winniśmy czynić to samo co św. Paweł - głosić Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego”.

Metropolita katowicki poruszył także kwestię świętowania niedzieli. Przypomniał dokument z 20 stycznia 2015 roku, który jest apelem Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Przypomniał również, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby iść i głosić prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa. - Jesteśmy dziś zaproszeni, aby właśnie w niedzielę głosić dzieło Pana: proklamować i zwiastować, że Jezus żyje a zmartwychwstanie Jezusa jest przełomowym wydarzeniem w historii świata – powiedział hierarcha kościoła katolickiego.

W czasie nabożeństwa głos zabrał również bp Paweł Anweiler z kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Przypomniał, że Jeden jest Pan wszystkich. - A w Jezusie widzimy bogactwo Pana - podkreślił.

W trakcie nabożeństwa miała również miejsce rozbudowana modlitwa powszechna, w czasie której każdy z przedstawicieli poszczególnych Kościołów w imieniu swojej wspólnoty wypowiadał intencje modlitewne.

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan przypada na dni 18-25 stycznia. Codziennie duchowni różnych wyznań chrześcijańskich w innym miejscu gromadzą się na wspólnej modlitwie prosząc Boga o jedność.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook