Katowice-Podlesie: przywrócenie do kultu Obrazu MB Częstochowskiej

ks.sk, Katowice, 2016-01-18

Abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w Podlesiu, w czasie której pobłogosławiono ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, która po renowacji powróciła do parafii.

- Oczywiście, że to działanie Opatrzności! – powiedział metropolita katowicki w czasie homilii nawiązując do liturgii słowa o weselu w Kanie Galilejskiej. – Oto Kana Galilejska jest dziś tu w Podlesiu; to tu uobecnia się radość z przyjścia Mesjasza. I jest z nami Maryja – przedstawiona w Jasnogórskim Wizerunku, która zachęca nas – zróbcie wszystko cokolwiek każe mój Syn – mówił abp Wiktor Skworc.

Historię ikony w parafii przypomniał jej proboszcz ks. Jacek Plech. To dzięki jego staraniom udało się odnowić zabytkowy obraz z wizerunkiem MB Częstochowskiej. – Rozpoczęliśmy starania o odnowienie ikony po przywróceniu do kultu stacji Drogi Krzyżowej. Miało to miejsce w 2014 r., a dzisiaj, obraz MB Częstochowskiej wraca do naszej parafii – powiedział ks. Plech.

Obrzęd pobłogosławienie ikony miał miejsce na początku Eucharystii. Obraz został wprowadzony w uroczystej procesji, na czele której szły licznie zebrany poczty sztandarowe. Następnie ikona została uroczyście odsłonięta. Po krótkiej modlitwie została pokropiona wodą święconą oraz okadzona. Wizerunek MB Częstochowskiej został umieszczony w prezbiterium.

Parafia w Podlesiu liczy 5200 Wiernych. Od 2012 roku proboszczem jest ks. Jacek Plech. Sama ikona została namalowana w 1921 roku przez artystę Bolesława Rutkowskiego. Kroniki podają, że powstała na Jasnej Górze pod nadzorem ojców paulinów. Podobno po powstaniu została przyłożona do oryginalnej jasnogórskiej ikony, co zostało nazwane „mistycznym pocałunkiem”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook