Katowice: premierowe odczytanie scenariusza spektaklu „Popiełuszko - apostoł Odwagi”

ks. sk, Katowice, 2016-01-20

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w samo południe 20 stycznia miało miejsce premierowe odczytanie scenariusza do spektaklu „Popiełuszko - apostoł Odwagi”.

- Ten spektakl jest propozycją, której pomysł był w zamyśle od początku istnienia teatru. Wiedzieliśmy, że najpierw powstanie spektakl muzyczny o Janie Pawle II, a w późniejszym terminie spektakl o błogosławionym ks. Janie Popiełuszko - powiedziała Aneta Profaska z Polskiego Teatru Historii. - Każdy z naszych spektakli jest osobnym dziełem. Łączy je natomiast misja ewangelizacyjna oraz to, że chcemy nauczać poprzez sztukę - dodała.

Zapewniła też, że na Śląsku na pewno zostaną zorganizowane pokazy przedpremierowe. - Z naszymi spektaklami jeździmy po całej Polsce. Na pewno będziemy też chcieli dotrzeć do młodzieży - podkreśliła.

O trudnościach z rolą samego bł. ks. Jerzego mówił Paweł Gwizdała, który odczytał główną rolę. - Myślę, że będzie to bardzo trudna rola. Z różnych względów. Przede wszystkim dlatego, że postać ks. Jerzego Popiełuszki jest zupełnie odmienna od mojego charakteru (…). Dlatego postać takiego skromnego człowieka, pięknego w swej prostocie, który pociągał tłumy będzie niesamowicie ciężka do zagrania. Dlatego z jeszcze większą przyjemnością będę pracował nad tym, żeby się to wszystko udało - zapewnił kandydat na odtwórcę głównej roli w spektaklu.

Swoimi myślami dotyczącymi spektaklu podzielił się również w rozmowie z dziennikarzami Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. - Historia jest wiedzą użyteczną, o ile jest powszechna. To, co robi Polski Teatr Historii, to próba zobrazowania, przemówienia przez znajomość faktów do wyobraźni odbiorców - powiedział. Zapewnił też, że z nadzieją oczekuje tego spektaklu, gdyż jest on niezwykle potrzebny jako działanie upowszechniające znajomość faktów historycznych wśród społeczeństwa.

Sebastian Dylnicki, reżyser spektaklu, również podkreśla ewangelizacyjną rolę przedstawienia. - Chcemy w ten sposób nie tylko informować o faktach, o których wiemy, ale chcemy również, aby nasz spektakl miał charakter ewangelizacyjny - powiedział na kilka chwil przed odczytaniem scenariusza. Zwrócił uwagę, że sztuka przede wszystkim koncentruje się wokół niezwykłej charyzmy i siły wiary bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Przede wszystkim chcieliśmy wydobyć te jego cechy - powiedział reżyser dziennikarzom.

Sam spektakl powstaje pod auspicjami Polskiego Teatru Historii. Autorem scenariusza jest Jacek Sroka-Ritau, reżyserem przedstawienia Sebastian Dylnicki, natomiast producentem został Sebastian Chmura. W spektakl zaangażowanych jest ok. 20 osób. Aneta Profaska wylicza, że są to aktorzy wraz z dublerami oraz zespół zajmujący się obsługą techniczną spektaklu.

Polski Teatr Historii powstał w 2013 r. Jednym z jego celów jest docierania tam, gdzie teatr dociera rzadko lub wcale. W ramy działalności wpisuje on dewizę: Bóg, Honor, Ojczyzna oraz - jak sami o sobie piszą - wizję propagowania poprzez sztukę wartości patriotycznych i wiedzy na temat historii Polski wśród społeczeństwa.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook