Katowice: obchody Dnia Islamu

ks.sk, Katowice, 2016-01-26

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach spotkali się chrześcijanie, muzułmanie i żydzi, aby wspólnie rozważać hasło: „Chrześcijanie i Muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”. W taki sposób obchodzony był w archidiecezji katowickiej XVI Dzień Islamu przypadający w Kościele katolickim w Polsce na 26 stycznia.

Spotkanie poprowadził ks. dr Tadeusz Czakański. Wzięli w nim udział m.in.: Imam Nidal Abu Tabaq, Mohammed Omar Faruque - Konsul Honorowy Republiki Bangladeszu, Imam Abdul Jabbar Koubaisy - dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, Imam Youssef Chadid - kierownik Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu, Włodzimierz Kac - Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, ks. dr Adam Palion - delegat arcybiskupa katowickiego ds. dialogu międzyreligijnego, prof. dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk - współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek.

- To już XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Odbywa się on na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzisiaj przeżywamy go tutaj, w Katowicach. (…) Ten dzień gromadzi wśród nas przedstawicieli Gminy Żydowskiej i muzułmanów właśnie tutaj. Chcemy się spotykać, dyskutować, rozmawiać po to, by się lepiej poznać. Jest to konieczne, aby dalej wspólnie działać, a tych działań na terenie Śląska, na terenie Katowic jest coraz więcej. Na polu nauki, kultury, ale także na polu codziennych doświadczeń - podkreślił prowadzący spotkanie ks. Czakański.

Słowo skierował do zebranych również metropolita katowicki. - Dzień Islamu w Archidiecezji Katowickiej jest obchodzony już po raz 6. Wpisuje się jako owoc dialogu i szacunku chrześcijan do muzułmanów - przypomniał abp. Wiktor Skworc. Arcybiskup wskazał na palące problemy współczesnego świata. Wymienił wśród nich: postępującą laicyzację oraz gasnącą nadzieję. Zaznaczył, że powinny one nas mobilizować do umacniania więzi braterskich.

Głos zabrał również wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba. - Bardzo się cieszę, że Dzień Islamu jest organizowany w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że przedstawiciele dwóch największych religii budują potencjał tego miasta - powiedział przedstawiciel ratusza.

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy jako synowie Abrahama traktowali się jako rodzina. Chciałbym, abyśmy nie tylko się tolerowali, ale abyśmy się akceptowali. I tutaj, na Śląsku, odczuwam właśnie taką atmosferę - powiedział Włodzimierz Kac, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.

Zebrani mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. Prof. Agata Skowron-Nalborczyk omówiła tendencyjny sposób przedstawiania obrazu społeczności muzułmańskiej w mediach oraz publikacjach naukowych czy nawet szkolnych podręcznikach. Nidal Abu Tabaq wskazał zaś, że częstym problemem jest nasze ograniczenie wynikające ze strachu. Zaznaczył, że na miano muzułmanina, chrześcijanina, czy wyznawcy innej religii należy sobie zasłużyć. - To nie jest takie proste. I jest spora grupa ludzi, która nie zasługuje na miano wyznawcy swojej religii - podkreślił.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w archidiecezji katowickiej był obchodzony po raz 6. Ma on miejsce zawsze na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook