Katowice: 47. rocznica sakry abp. Szczepana Wesołego

ks.sk, Katowice, 2016-02-09

Pod przewodnictwem abp. metropolity katowickiego Wiktora Skworca w kaplicy Domu św. Józefa w Katowicach sprawowano Eucharystię z okazji 47. rocznicy sakry biskupiej abp. Szczepana Wesołego.

- Dzisiaj szczególnie chcemy dziękować za Twoją posługę duszpasterską wśród Polaków. Ks. abp Szczepan sam podkreśla, że działa na emigracji, dlatego doskonale rozumie sytuację Polaków żyjących za granicą i poświęcał się im w sposób całkowity. Dzisiaj pragniemy podziękować razem z nim za te 47 lat pięknej posługi Bogu, Kościołowi, człowiekowi - mówił metropolita pod adresem abp Wesołego.

Dokładna data sakry abpa Szczepana przypada na 7 lutego. - Wówczas abp Szczepan, w 1969 roku roku w Warszawie przy ulicy Miodowej, w obecności pomocniczych biskupów warszawskich, gnieźnieńskich oraz katowickich, przyjął sakrę biskupią. W sumie w uroczystości uczestniczyło 11 osób - wspomniał metropolita katowicki.

Abp Skworc w homilii podkreślił naszą bliskość do Boga. - Przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym jesteśmy blisko Boga. W czasie tej Eucharystii chcemy również być blisko człowieka, abpa Szczepana, w 47. rocznicę przyjęcia przez niego sakry biskupiej. Chcemy być także blisko jego domu rodzinnego, jego zmarłych rodziców - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. pod adresem abpa Wesołego zostały również skierowane życzenia od pozostałych mieszkańców Domu św. Józefa. - Ogarniamy Cię naszą modlitwą, dziękując Panu Bogu za Twoją osobę, za Twoje posługiwanie i za Twoje świadectwo życia - w imieniu domowników mówił ks. Henryk Jonczyk.

Sam abp Wesoły podzielił się z zebranymi w kaplicy swoimi wspomnieniami. Nie ukrywając wzruszenia podziękował wszystkim za obecność oraz za modlitwę w jego intencji.

Przy ołtarzu razem z metropolitą katowickim zgromadzili się księża mieszkający w Domu św. Józefa oraz abp senior Damian Zimoń, jak i biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk.

Abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 r. w Katowicach. Od 1968 roku pełnił posługę biskupa pomocniczego w Gnieźnie. W latach 1980-2003 był delegatem ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook