Bieruń Stary: Msza u św. Walentego

ks.sk, Bieruń Stary, 2016-02-14

Mszę odpustową w sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym odprawiła w niedzielę bp Marek Szkudło. Świątynia jest pierwszym w Polsce sanktuarium, w którym czczony jest św. Walenty - patron zakochanych.

O miłości, w której nie ma warunków oraz początku i końcu, którym jest Jezus Chrystus mówił w kościele św. Walentego w Bieruniu bp pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. W homilii podkreślił, że w sanktuarium nie tylko zakochani proszą o łaski dla siebie. - W miejscu tym zanoszone są modlitwy za jego wstawiennictwem również za chorych i ich opiekunów, o rozeznanie życiowego powołania przez młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa - powiedział bp Szkudło.

Hierarcha przybliżył również hagiograficzny rys świętego męczennika, który zginął 14 lutego 269 roku. Zwrócił uwagę, że w 2016 roku data ta jest szczególna, gdyż wspomnienie świętego zbiega się z pierwszą niedzielą Wielkiego Postu. Nawiązując do liturgii słowa dnia dzisiejszego zwrócił uwagę na występowanie w niej słowa „jeżeli”. - Pismo mówi: 'Jeżeli jesteś Synem Bożym', 'jeżeli upadniesz i oddasz mi pokłon'. Chcę Wam dzisiaj powiedzieć o miłości, że nie ma w niej miejsca na słowo „jeżeli”. Tryb warunkowy w miłości się nie sprawdza. I to jest najbardziej podstawowa cecha miłości - podkreślił bp Szkudło.

Hierarcha zaapelował do zebranych - Nie bójcie się miłości w świecie, w którym człowiek boi się człowieka. Podejmijcie ryzyko miłości. Ona zawsze przynosi owoc. Trzeba tylko zachować właściwy porządek. Wyjść od samego początku. Zmierzać ku właściwemu celowi. A początkiem i końcem był i jest, i będzie tylko jeden. Jezus Chrystus - zaakcentował duchowny.

Historia powstania kościoła św. Walentego w Bieruniu nie jest do końca znana. Z zapisków z 1628 roku wiadomo, że na terenie Bierunia były już dwa kościoły. W 1677 spłonął parafialny kościół św. Bartłomieja. Wówczas całe życie liturgiczne miejscowości na następne trzy lata przenosi się do kościoła św. Walentego. W 1929 roku został on zaliczony do zabytków i wówczas umilkły głosy mówiące o rozebraniu drewnianego kościółka. Niestety kościół dwukrotnie płonął w 1971 roku. Całkowita odbudowa i wszystkie prace konserwatorsko-renowacyjne zostały zakończone w 1984 r. W 2015 roku kościół św. Walentego został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook