Katowice: posługa lektoratu w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym

ks. sk, Katowice, 2016-03-05

Bp Adam Wodarczyk w sobotę 5 marca udzielił 11 alumnom III roku śląskiego seminarium posługi lektoratu.

- To bardzo ważny moment w drodze do prezbiteratu. Po przyjęciu stroju duchownego, jest to pierwsza posługa na drodze seminaryjnej formacji – powiedział bp Wodarczyk do alumnów. W czasie homilii streścił słowo skierowane do kleryków III roku przez abpa Wiktora Skworca, w którym metropolita zapewnia o swojej modlitwie w intencji kandydatów do lektoratu.

Bp Wodarczyk podzielił się również świadectwem swojego kroczenia przez życie ze Słowem Bożym. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o celniku zwrócił uwagę, że właściwą podstawą jest uniżenie się przed Bogiem i przyjęcie w pokorze Jego Słowa, które kieruje do człowieka. Kaznodzieja zaznaczył, że „żyjąc przyjętym Słowem zbliżamy się do Chrystusa i w ten sposób również innych do Niego prowadzimy”.

Na zakończenie homilii zacytował fragment modlitwy św. Augustyna z Wyznań: „Niech Twoje Pismo Święte będzie moją czystą rozkoszą. Niech się nie pomylę w jego interpretacji i niech nie głoszę poglądów mylnych…”.

Wraz z biskupem Eucharystię celebrowali przełożeni seminaryjni, a uczestniczyli w niej księża proboszczowie z parafii rodzinnych alumnów oraz rodziny kleryków.

Posługa lektoratu jest udzielana alumnom seminarium na III roku formacji. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 1035) jest prawnie wymaga na drodze do święceń diakonatu i prezbiteratu. Lektor czyta Słowo Boże oraz, poza liturgią, przygotowuje innych do pełnienia tej posługi, jak również może przewodniczyć nabożeństwom (np. różaniec), błogosławić pokarmy w Wielką Sobotę oraz maszyny rolnicze. Strojem liturgicznym ustanowionego lektora jest alba.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook