Katowice: Wielkopostny Dzień Skupienia dla nauczycieli

ks.sk, Katowice, 2016-03-17

Bp Adam Wodarczyk przewodniczył Eucharystii podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia dla nauczycieli, który odbył się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

Ks. Józef Więcek, z Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii, organizator Wielkopostnego Dnia Skupienia dla nauczycieli docenił udział pracowników oświaty w przygotowanym dla nich skupieniu. – Wiem, jakie to trudne po całym dniu pracy przyjść jeszcze tutaj. Ale chcecie się spotkać, chcecie uczestniczyć we wspólnej Eucharystii. Bardzo się tym wszyscy cieszymy i jeszcze raz za każdy trud Wam dziękujemy - powiedział ks. Więcek witając zgromadzonych nauczycieli.

O tajemnicy Bożego miłosierdzia mówił do nauczycieli podczas konferencji pt.: Błogosławieni miłosierni ks. Jan Smolec, kanclerz Kurii metropolitalnej w Katowicach. Zaznaczył, że aby wybrać miłosierdzie należy najpierw nawrócić się. – Dopiero wówczas będziemy w stanie przyjąć łaskę miłosierdzia, jaką nas chce obdarzać Bóg – powiedział w trakcie konferencji.

Kanclerz Kurii odwołał się również do słów papieża zawartych w bulli na rozpoczęcie Roku Miłosierdzia. - Chciałbym wydobyć jedno zdanie: dzień za dniem dotknięci przez Jego współczucie, możemy być również współczującymi – zacytował słowa papieża Franciszka ks. Smolec. Podkreślił, że to właśnie miłosierdzie jest „pierwszym i najważniejszym słowem Boga, które należy głosić”.

W czasie homilii bp Wodarczyk zwrócił uwagę na dramaturgię czytań, jakie towarzyszą nam podczas liturgii. – To wszystko prowadzi nas do odkrycia największej tajemnicy: tego, że Jezus mówił prawdę, (…) co potwierdza się w tajemnicy Jego zmartwychwstania – powiedział. Zauważył, że Jezus mówi nam kim jest. Przedstawia się i to powoduje odrzucenie Go przez faryzeuszów.

Kaznodzieja zauważył, że w dzisiejszej liturgii poznajemy niezwykłą postać – Abrahama. – To właśnie on zaufał całkowicie i bezgranicznie Bogu. Dlatego spoczywa na nim błogosławieństwo, które staje się dla nas zachętą, abyśmy potrafili w naszym życiu we wszystkim zaufać Bogu – podkreślił katowicki biskup pomocniczy.

Na zakończenie uczestnicy zobaczyli spektakl przygotowany przez młodzież z Katowic-Piotrowic. Był on poświęcony osobie księdza Bosco. Przedstawienie ukazywało działalność tego kapłana, który poświęcił swoje życie na ewangelizowanie chłopców z trudnych środowisk.

Wielkopostne spotkanie nauczycieli jest tradycyjnie organizowane w czwartek przed Niedzielę Palmową. W jego skład wchodzi okazja do sakramentu pokuty i pojednania, konferencja, Eucharystia oraz wspólne spotkanie przy stole w seminaryjnym refektarzu.

Wielkopostny Dzień Skupienia dla Nauczycieli jest inicjatywą Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Katowickiej, w której mogą wziąć udział nie tylko katecheci, ale i nauczyciele innych przedmiotów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook