Tychy: Dzień skupienia dla samorządowców

ks.sk, Tychy, 2016-03-19

W parafii św. Marii Magdaleny spotkali się przedstawiciele lokalnych samorządów na Dniu Skupienia. – Spotykamy się w Roku Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka i chcemy właśnie wokół tajemnicy Jego miłosierdzia na chwilę się zatrzymać – mówi ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej Kurii, który wygłosił do samorządowców konferencję.

Metropolita katowicki zwracając się do zebranych w świątyni serdecznie podziękował wszystkim za podejmowane na polu samorządu lokalnego inicjatywy. Zwłaszcza zwrócił uwagę na realizowanie polityki prorodzinnej. – Społeczeństwo jest wam wdzięczne za podjęcie się realizacji programu Rodzina 500+! Bóg zapłać wam za zaangażowanie w IX Metropolitalne Święto Rodziny. Przyjmijcie też podziękowanie za otwarcie miast i gmin na ŚDM – mówił abp Skworc.Hierarcha podkreślił również fakt, że współpraca samorządów i parafii w realizacji przygotowań do tak ważnego wydarzenia jakim będzie ŚDM jest wzorcowa.

- Wasza życzliwość, doświadczenie i finansowanie niektórych projektów jest nieocenionym wsparciem! Dzięki tej wzorcowej współpracy przygotowaliśmy bardzo bogaty i ciekawy program – stwierdził abp Skworc.

Nawiązując do przeżywanej uroczystości św. Józefa metropolita katowicki zaznaczył, że pełni on w relacji do nas rolę nauczyciela i świadka. – Św. Józef – Patron Kościoła stanowi dla nas wyzwanie, abyśmy, podobnie jak on, troszczyli się o dobro i bezpieczeństwo każdej rodziny. Potrzeba owego milczącego „tak” świętego Józefa, potrzeba naszego dalszego stanowczego, wytrwałego działania na rzecz i dla rodziny! – apelował abp Skworc.

Metropolita katowicki wyraził również nadzieję na utworzenie samorządowej metropolii. Zaznaczył również, że jest konieczne tworzenie nowych rozwiązań sprzyjających lokowaniu swojej przyszłości przez młode pokolenie w swojej Ojczyźnie.

Zaapelował także o konieczność dalszych – w myśl encykliki "Laudato si'" - rozwiązań w dziedzinie problemów ekologicznych, zwłaszcza dotyczących eliminacji zanieczyszczenia powietrza.

Abp Skworc zaapelował w trakcie Dnia Skupienia o spójną politykę senioralną. Zaznaczył, że kluczową rolę odgrywa tutaj współpraca struktur samorządowych i kościelnych.

Nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia zauważył, że „uczestniczymy w pięknym projekcie Boga względem nas, jako jednostki, rodziny, społeczeństwa i całej ludzkości”. – W opisie tego projektu znajdujemy bliskie nam słowo: miłosierdzie – wskazał abp Skworc.

Dzień Skupienia Samorządowców jest organizowany corocznie od kilkunastu lat. Przewodzi mu metropolita katowicki. Uczestnicy mają okazję spotkać się na wspólnej kawie, uczestniczyć w Eucharystii, skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania oraz wysłuchać konferencji formacyjnej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook