Katowice: Msza św. w Areszcie Śledczym

ks. sk, Katowice, 2016-03-29

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w Poniedziałek Wielkanocny Eucharystii w katowickim Areszcie Śledczym.

- Każdą Wielkanoc przeżywamy w troszkę innym kontekście. (...) Papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia, (...) dzisiaj upamiętnimy ten rok tablicą. W bulli na ten rok papież powiedział, że mamy tworzyć Bramy Miłosierdzia. Powiedział też, że takimi bramami mogą być drzwi w więzieniach, a nawet drzwi do celi. Przejście w nową rzeczywistość mają te drzwi obrazować – powiedział abp Skworc do osadzonych w katowickim areszcie.

Przypomniał wszystkim w czasie homilii, że pierwszą Bramą Miłosierdzia jest sakrament chrztu św. – Każdy z nas tutaj obecnych został kiedyś ochrzczony, (...) to było wejście w rzeczywistość Boga, który do nas przychodzi – mówił. Dodał, że szczególną Bramą Miłosierdzia jest sakrament pokuty. – Jako ochrzczeni mamy prawo korzystać z sakramentu pokuty i pojednania – powiedział do osadzonych.

Zwracając się do zebranych w kaplicy podziękował władzom Aresztu za możliwość sprawowania Eucharystii. – Drzwi do tej kaplicy zawsze są otwarte. Możemy tu przychodzić z okazji Świąt, ale także w każdą niedzielę jest tutaj sprawowana Eucharystia – zaznaczył hierarcha.

Osadzonym kobietom zostawił także zadanie do wykonania. – Podobnie jak przy grobie Zmartwychwstałego pierwsze były kobiety, tak i wy dzisiaj jesteście pierwsze w kaplicy. Waszym zadaniem natomiast jest iść i głosić, dawać świadectwo – apelował do osadzonych.

Zwracając się do osadzonych kobiet opowiedział o jednej ze scen umieszczonej na drzwiach katowickiej katedry. – Jest tam jedna kobieta, którą warto zauważyć. Lidia, pierwsza Europejka przyjmująca chrzest z rąk św. Pawła. (...) I ona jest potem świadkiem Jezusa Chrystusa – mówił abp Skworc.

Na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił tablicę z wizerunkiem Jezusa Chrystusa Miłosiernego.

Eucharystia w drugim dniu świąt sprawowana przez metropolitę katowickiego jest tradycją w Areszcie Śledczym. Rozpoczął ją przed laty abp senior Damian Zimoń. Biskup katowicki odwiedza areszt dwa razu do roku: na święta Bożego Narodzenia oraz z okazji Wielkanocy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook