Racibórz-Sudół: Wielkanocna procesja konna

ks. sk, Racibórz-Sudół, 2016-03-29

Abp Wiktor Skworc w Poniedziałek Wielkanocny wziął udział w tradycyjnej procesji konnej w Raciborzu-Sudole.

Ponad setka koni i kilkadziesiąt zaprzęgów różnego typu utworzyło w Poniedziałek Wielkanocny tradycyjną procesję, która objechała cały Sudół zatrzymując się przy przydrożnych kapliczkach na granicach miejscowości.

Razem z mieszkańcami o błogosławieństwo dla Sudołu modlił się metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przy każdej kaplicy razem z wiernymi modlił się prosząc o potrzebne łaski. Pobłogosławił również mieszkańców oraz uprawianą przez nich ziemie.

Tradycyjnie organizowana procesja konna ma długą tradycję. – To już ponad setna taka procesja – mówi ks. Norbert Nowotny, proboszcz sudolskiej parafii. – Chciałbym podziękować moim poprzednikom za kultywowanie i rozkrzewianie tej tradycji procesji konnej. To dzięki ich pracy może ona dzisiaj tak wspaniałe wyglądać. Równocześnie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej procesji. I tym z bliska i tym z daleka, bo są z nami jeźdźcy nawet z Czech – mówił.

- Przy każdym krzyżu była przypominana prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa. (...) Moi drodzy, my dzisiaj w tej procesji połączyliśmy dwie prawdy: prawdę o naszym odkupieniu i prawdę o naszym zbawieniu – powiedział podczas nabożeństwa na zakończenie procesji metropolita katowicki. – Od dzieła stworzenia, które wszyscy w tej procesji podziwialiśmy przechodzimy do dzieła odkupienia i dlatego w tej procesji był niesiony na początku krzyż, ale także figura zmartwychwstałego Chrystusa – powiedział abp Skworc.

Na zakończenie metropolita katowicki życzył wszystkim, aby uprawiana prze rolników ziemia wydała obfity owoc.

W procesji wziął udział również prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz wicestarosta raciborski Marek Kurpis, a także poprzedni proboszczowie sudolskiej parafii i księża z niej pochodzący.

Pierwsze wzmianki o wsi Sudół, która obecnie jest częścią Raciborza pojawiają się w 1335 r. Trudno jednak określić daty początków procesji konnych. Obecnie z prośbą o błogosławieństwo w Poniedziałek Wielkanocny konno objeżdżane są miejscowości Sudół oraz Pietrowice.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook