Kielce: dziś i jutro „Noc konfesjonałów”

dziar, Kielce, 2013-03-28

W Wielki Czwartek i Wielki Piątek do północy będzie można wyspowiadać się w katedrze w Kielcach i kościele klasztornym na Karczówce, które włączyły się w ogólnopolską akcję „Noc konfesjonałów”. W Kielcach, tradycyjnie już do późnych godzin wieczornych spowiadają też kapucyni w kościele św. Franciszka z Asyżu.

W konfesjonałach w katedrze będą czekali na penitentów księża profesorowie seminarium z księdzem rektorem, sekretarz biskupa kieleckiego, kapelan szpitalny i wikarzy z katedry.

„Spodziewamy się głównie penitentów z zewnątrz, bo naszych parafian wyspowiadaliśmy już podczas rekolekcji. Poza tym przez cały rok spowiadamy codziennie od godziny 7.00 do 18.30, nie musimy więc mieć wyrzutów sumienia” – mówi KAI ks. Robert Woszczycki, wikariusz z parafii katedralnej. Oczekuje, że akcja spowiedzi w ramach „Nocy konfesjonałów” przyniesie owoce i w przyszłości przyłączy się do niej więcej kieleckich parafii.

- W tym roku w Wielkim Tygodniu organizowaliśmy „Noc konfesjonałów” dla studentów, spowiadaliśmy od godziny 22.00 do 4.00 rano, było sporo penitentów – opowiada KAI brat Andrzej Marcinów, kapucyn z parafii św. Franciszka z Asyżu.

Także księża pallotyni z Karczówki od kilku lat spowiadają do późnych godzin nocnych i zachęcają wiernych do korzystania z tej możliwości. Dzisiaj - w Wielki Czwartek księża z Karczówki będą spowiadać od godz. 19.00 do 2.00 w nocy, a w Wielki Piątek w godz. 19.00-24.00.

Ks. Jan Oleszko, rektor kościoła na Karczówce uważa, że istnieje grupa osób, która lubi spowiadać się w ten sposób. Należą do nich studenci, którzy przyjeżdżają do domu na święta z innych miast. - W zeszłym roku w Wielki Piątek szukaliśmy możliwości spowiedzi i nie było łatwo. Udało się dopiero na Karczówce. „Noc konfesjonałów” jest potrzebna – uważa studentka.

Ks. Dariusz Gącik, proboszcz parafii św. Teresy w Kielcach-Słowiku zauważa z kolei, że wielu księży stosuje tę praktykę, bez specjalnego nazywania akcji. - My spowiadamy do godz. 23.00 – mówi.

Z drugiej strony znaczna część proboszczów uważa, że wierni powinni wcześniej zadbać o sakrament pokuty, na który jest mnóstwo czasu i okazji w Wielkim Poście, np. w czasie rekolekcji, w pierwsze piątki miesiąca, czy podczas Mszy świętych.

Ogólnopolską akcję pn. „Noc konfesjonałów” cztery lata temu zainicjowała archidiecezja szczecińsko-kamieńska. W tym roku do inicjatywy przyłączyło się już ponad 100 parafii z całego kraju.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook