Kielce: Caritas otworzyła Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych

dziar, Kielce, 2014-03-03

40 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie w poświęconym dzisiaj Zakładzie Aktywności Zawodowej Caritas kieleckiej. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji dzieła ZAZ-u, której przewodniczył bp Marian Florczyk z udziałem dyrektorów Caritas kieleckiej, delegacji urzędu marszałkowskiego, pracowników Caritas i nowych podopiecznych.

„Nie ma takiego społeczeństwa, w którym nie byłoby bólu, cierpienia, osób potrzebujących (…), brakuje jednak społecznego spojrzenia i dowartościowania, które wyróżniałoby te najbardziej wrażliwe społeczeństwa. Kościół założony przez Jezusa ma otwierać ludziom oczy na potrzebujących i czyni to także przez instytucje, przede wszystkim Caritas. Dziękujemy Bogu, że od 25 lat może ponownie istnieć i działać Caritas kielecka” – mówił bp Marian Florczyk podczas Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.

Barbara Jakacka-Green, dyrektor Departamentu Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, w rozmowie z KAI podkreśla ważny element aktywizacji osób niepełnosprawnych na coraz trudniejszym rynku pracy. – „Każdy krok uczyniony w przygotowaniu tych osób do zawodu, uważam za ogromnie cenny, tym bardziej, że wykonywana tutaj praca łączy się z codzienną rehabilitacją, możliwością skorzystania z porad psychologa czy pracownika socjalnego” – wyjaśnia.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości zwiedzali pomieszczania ZAZ przy ul. Wesołej 52 A w Kielcach, w których znajdują się pracownie dla uczestników projektu, stołówka z kuchnią, sala rehabilitacyjna oraz pomieszczenia Kiermaszu Dobroczynnego, obsługiwanego także przez ZAZ. Dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotów zebranych na kiermaszu, jest przeznaczony na budowane przez Caritas hospicjum stacjonarne. Bp Marian Florczyk poświęcił nowe pomieszczenia i pogratulował twórcom inicjatywy.

Jak informuje ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Kieleckiej, w obrębie ZAZ działają: warsztat introligatorski oraz pracownia opakowań biurowych, które współpracują z kieleckim wydawnictwem „Jedność”. Jest także pracownia pielęgnacji zieleni. Właśnie tam znalazło zatrudnienie 40 osób. Z umowy z ZAZ korzystają osoby niepełnosprawne umysłowo i psychicznie w stopniu umiarkowanym oraz ruchowo. Pieniądze potrzebne na uruchomienie ZAZ przekazał PFRON za pośrednictwem samorządu województwa.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook