Chmielnik: w synagodze w Dzień Judaizmu – debata o „ojcostwie” Abrahama”

dziar, Chmielnik, 2016-01-07

Debata rabina, księdza i pastora o "ojcostwie" Abrahama, Msza święta, otwarcie wystawy „Izrael wczoraj i dziś”, konferencja naukowa – to najważniejsze punkty obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku. Zaplanowano je na 17 i 18 stycznia w kościele parafialnym oraz w muzeum w dawnej synagodze.

W ramach Dnia Judaizmu w niedzielę 17 stycznia w chmielnickim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP ks. dr Marcin Kowalski, biblista z KUL i kieleckiego seminarium na wszystkich Mszach powie konferencję pt. „Jerozolima i Maryja – dwie historie połączone nieodwołalną miłością Boga”.

Z tej okazji w poniedziałek 18 stycznia obchody Dnia Judaizmu zorganizowane będą w dawnej chmielnickiej synagodze, przekształconej w Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Odbędzie się tam debata pt. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama”, którą poprowadzi prof. dr hab. Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W debacie wezmą udział ortodoksyjny rabin z Krakowa Avi Baumol, pastor Janusz Daszuta, proboszczmetodystycznej parafii Ogród Oliwny w Kielcach oraz biblista ks. dr Tomasz Siemieniec - redaktor tygodnika „Niedziela”, pracownik naukowy KUL i WSD. Początek spotkania o godz. 9. 45.

Po konferencji nastąpi otwarcie wystawy przygotowanej przez ambasadę Izraela „Izrael wczoraj i dziś”, oraz referaty, m.in. o sztetlach w Bodzentynie i Starachowicach, o współpracy bp. Augustyna Kulińskiego z Żydami oraz na temat ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej.

Z referatami i prezentacjami wystąpią pracownicy naukowi Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Diecezjalnego w Kielcach oraz Towarzystwa Dawida Rubinowicza w Bodzentynie.

Na obchody Dnia Judaizmu w Chmielniku zaplanowano także zwiastun musicalu „Rut” w wykonaniu młodzieży licealnej z Kielc. Musical zostanie pokazany na babińcu synagogi.

Uczniowie i nauczyciele ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego przygotują dla uczestników Dnia Judaizmu degustację potraw kuchni żydowskiej.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski, po raz pierwszy zorganizowano go w 1998 roku. W tym roku miejscem ogólnopolskich obchodów będzie Toruń. Obchodom towarzyszy motto: "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9).

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook