Kielce: Eucharystią rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

dziar, Kielce, 2016-01-08

Eucharystią, a nie jak dotąd nabożeństwem ekumenicznym, rozpocznie się w poniedziałek 18 stycznia w Kielcach Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a Mszy św. z tej okazji w kościele akademickim św. Jana Pawła II, będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.

„Pragniemy, aby wierni innych wspólnot mogli poznać tradycję liturgiczną katolików oraz aby we wszystkich było żywe dążenie do zjednoczenia przy jednym ołtarzu” – mówi KAI ks. dr Paweł Borto, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

„Tegorocznym hasłem są słowa: "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana". Nawiązują one do Pierwszego Listu św. Piotra, w którym Apostoł przypomina o wielkiej godności, jaką otrzymaliśmy wraz ze chrztem i o naszym wezwaniu z ciemności do Światła (...). Pamiętajmy w naszej modlitwie o tej szczególnej intencji, która w tym tygodniu gromadzi chrześcijan różnych wyznań” – pisze w komunikacie do parafii diecezji kieleckiej ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny.

Program Tygodnia Ekumenicznego przygotowały poszczególne wspólnoty chrześcijańskie.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie w poniedziałek 18 stycznia Msza św. w kościele akademickim przy ul. Wesołej o godz. 18.30.

19 stycznia (wtorek) zaplanowano modlitwę w duchu Taize w parafii ojców kapucynów, a 20 stycznia (w środę) uczestnicy wydarzenia spotkają się u wspólnoty Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w świątyni przy ul. Sienkiewicza 1.

Po raz pierwszy modlitwa odbędzie się w parafii Kościoła Polskokatolickiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą objął ks. Paweł Walczyński, poprzednio proboszcz w Hucisku. Nabożeństwo rozpocznie się w piątek 22 stycznia o godz. 18.

23 stycznia (sobota) zaprasza parafia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. W niedzielę 24 stycznia gospodarzem kolejnego dnia tygodnia jest Kościół Ewangelicko – Metodystyczny w Kielcach, a 21 stycznia (poniedziałek) – Kościół Ewangelicko – Augsburski.

W ostatnim dniu wstępnie zaplanowano wspólne kolędowanie.

Materiały tegorocznego tygodnia ekumenicznego zostały przygotowane przez chrześcijan z Łotwy. "Pewną inspiracją było to, że w centrum luterańskiej katedry w Rydze obok ambony znajduje się najstarsza łotewska chrzcielnica pochodząca z XII w. Chrzest i głoszenie słowa Bożego i wielkich dzieł Pana był widziany przez organizatorów, jako coś oczywistego" – tłumaczy ks. Paweł Borto.

Jego zdaniem, drugi wymiar, który jest obecny jako "tło" dla tego tematu to odzyskanie niepodległości przez Łotwę. "Chrześcijanie różnych wyznań wspólnie cierpieli prześladowanie, wspólnie się modlili. Wymownym świadectwem tego są cztery listy męczenników i prześladowanych chrześcijan - wiernych Kościoła prawosławnego, luterańskiego, katolickiego i baptystycznego, które znajdują się ścianie muzeum upamiętniającego więzionego w łagrach biskupa Sloskansa" – dopowiada ks. Borto.

W diecezji kieleckiej w spotkaniach ekumenicznych uczestniczy zwykle nieduża grupa osób – zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu, jednak z roku na rok ta liczba stopniowo się zwiększa. Na terenie diecezji kieleckiej wspólnoty innych Kościołów chrześcijańskich należą do stosunkowo nielicznych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook