Kielce: ponad 5700 zł z żywej szopki na szkołę polskich misjonarek w Zambii

dziar, Kielce, 2016-01-09

Ponad 5700 zł, które udało się zebrać podczas żywej szopki u ojców kapucynów w Kielcach, zostało przekazane na potrzeby szkoły w Zambii, prowadzonej przez pochodzącą z Książa Wielkiego w diecezji kieleckiej - siostrę Judytę Brożek ze Zgromadzenia Świętej Rodziny. „Siostry pracują tam od 1970 roku, potrzeby są ogromne” – mówi KAI organizator i pomysłodawca szopki, wiceprzewodniczący Rady miasta – Władysław Burzawa.

Obecnie siostry Misjonarki Świętej Rodziny pracują w Chawama – jednej z najbiedniejszych i najbardziej przeludnionych dzielnic Lusaki, stolicy Zambii. Prowadzą dom dla bezdomnych, starszych i sierot, przedszkole, szkołę podstawową i średnią oraz szkołę gospodarczą dla dziewcząt.

„Szkoła Świętej Rodziny liczy ponad 600 uczniów, którzy pochodzą z biednych rodzin, a duża ich liczba to sieroty” – pisze w liście s. Judyta Brożek.

Misjonarki projektują przebudowę szkoły i stworzenie laboratorium chemiczno–fizycznego. Część pieniędzy uzyskały już od darczyńców i ze zbiórek w parafiach w Polsce. Na ten cel zostaną także przeznaczone pieniądze z żywej szopki w Kielcach.

Była ona dostępna w parafii ojców kapucynów od wigilii Bożego Narodzenia do 30 grudnia 2015 roku. Cieszyła się dużym zainteresowaniem. W święta w kolejce do zagród ze zwierzętami trzeba było stać nawet pół godziny.

W centrum szopki znalazła się figura Dzieciątka Jezus pobłogosławiona w Watykanie przez Benedykta XVI w 2012 roku. W zagrodach zgromadzono owce, kozy, lamy, ozdobne ptactwo, była nawet świnka wietnamska.
Budowa szopki miała także charakter wychowawczy oraz integracyjny. Przy wznoszeniu konstrukcji i opiece nad zwierzętami pomagali bezdomni - podopieczni Caritas kieleckiej oraz chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook