Kielce: spotkali się przyjaciele i sympatycy środowiska seminarium

dziar, Kielce, 2016-01-10

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, podsumowanie działalności Grona Przyjaciół i Sympatyków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, wspólne kolędowanie i program artystyczny złożyły się w sobotę 9 stycznia na spotkanie środowiska osób świeckich, które od lat wspiera modlitwą i ofiarami kieleckie seminarium.

Spotkanie rozpoczęło się walnym zjazdem sprawozdawczo-wyborczym, po którym odbyło się wspólne kolędowanie w bazylice katedralnej. Mszy św. z udziałem księży profesorów i środowiska seminarium oraz kilkuset sympatyków WSD, przybyłych z różnych miejscowości diecezji - przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski. W homilii biskup podkreślił, że seminarium jest sercem kieleckiego Kościoła.

„Łaska wiary, która gromadzi nas na tej eucharystycznej wspólnocie chce, aby serce naszej diecezji było zdrowe i pełne miłości. Pełne wiary i nadziei, których źródłem jest sam Jezus Chrystus, Syn Boży” – zaznaczył biskup. Mówił także m.in. o przyjaźni pomiędzy diecezjanami, a społecznością seminarium. Bp Piotrowski podziękował wszystkim, którzy wspierają na różny sposób kieleckie seminarium.

Ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii kieleckiej i prezes stowarzyszenia także podkreślał ogromną rolę zaangażowania świeckich w funkcjonowaniu seminarium, dziękując szczególnie za modlitwę. Zauważał, że ta modlitwa wspiera kandydatów do kapłaństwa podczas sześcioletnich studiów, szczególnie w okresie przeżywania różnych trudności.

Po Mszy św. członkowie stowarzyszenia złożyli sobie noworoczne życzenia, a następnie obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez alumnów. Spotkanie miało charakter świąteczny oraz integracyjny. Członkom stowarzyszenia często towarzyszyły rodziny i księża.

Stowarzyszenie Grono Przyjaciół i Sympatyków WSD w Kielcach liczy obecnie ponad 6000 osób, na które składają się grupy tzw. Przyjaciół i tzw. Sympatyków.

Członkowie w regularny sposób podejmują modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie w pierwsze czwartki miesiąca, pamiętają o zmarłych duchowych, wspierają materialnie seminarium, np. klerycki krąg harcerski, koło miłosierdzia, zakup mebli, czy działalność wydawniczą.

Pomagają także alumnom, np. poprzez dofinansowanie pielgrzymek, pomoc doraźną, wsparcie dla Kleryckiego Kręgu Harcerskiego, pomoc na wyjazdy rocznikowe, na działalność koła miłosierdzia, teatru seminaryjnego, wyposażenie sali gimnastycznej, zakup biletów do kina itp. Wspomagają szkolenia, wydawnictwa i materiały powołaniowe.

Z kolei za wszystkich Przyjaciół i Sympatyków - żywych i zmarłych –codziennie modli się środowisko kieleckiego seminarium. W ich intencji jest odprawiana Msza św. raz w miesiącu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook