Kielecki kapłan w New Delhi o tamtejszej loterii bożonarodzeniowej dla dzieci

dziar, Kielce, 2016-01-11

Ks. prałat Henryk Jagodziński, radca Nuncjatury Apostolskiej w New Delhi, uczestniczył w niedzielę Chrztu Pańskiego w zakończeniu loterii świątecznej dla ubogich dzieci różnych wyznań w New Delhi, zamieszkujących Dom Dziecka dla Dziewcząt prowadzony przez miejscowe siostry ze Zgromadzenia Świętej Rodziny.

Ks. Jagodziński wyjaśnia, że chodzi o jeden z domów dziecka, którym pomaga Nuncjatura Apostolska w Indiach. Organizuje m.in. co roku loterię bożonarodzeniową. Zebrane pieniądze są następnie rozdzielane pomiędzy wybrane domy dziecka. Kupony loterii rozprowadzane były podczas Adwentu i okresu Bożego Narodzenia pomiędzy wiernymi, którzy przychodzili na Msze św. do kaplicy Nuncjatury, jak też wśród dyplomatów rezydujących w Delhi.

Wczoraj po Mszy św. w kaplicy Nuncjatury odbył się finał tej loterii. Dzieci wyciągały losy z nagrodami, zostały także zaproszone na obiad w Nuncjaturze i bawiły się w ogrodzie. Spotkał się tam z nimi m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Indiach.

W domu dziecka dla dziewcząt, skąd pochodzili obdarowani mali goście, większość dzieci urodziło się w rodzinach hinduistycznych. Dzieci z rodzin chrześcijańskich stanowią tam mniejszość.

„Nie jest to przypadek odosobniony, a można powiedzieć, że jest to regułą, że kościelnych instytucjach typu domy dziecka i szkoły w New Delhi, znakomitą większość stanowią niechrześcijanie. Katolickie organizacje charytatywne w tym kraju swoją pomoc kierują do wszystkich jego obywateli” – wyjaśnia radca Nuncjatury Apostolskiej, ks. Henryk Jagodziński.

Ks. Henryk Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia przyjął w 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku–Zdroju, od 1997 r. przebywa w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Z początkiem września 2015 rozpoczął pracę radcy w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi, która będzie trwała nie mniej niż 3 lata. Jest autorem kilku publikacji, m.in. „Na przedmurzu chrześcijaństwa...: błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”; „Polskie drogi nadziei”; Zarys historii Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej (Jedność 2013); „Wiara kapłana”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook