Kielce: zmarł wybitny malarz i grafik z Kielecczyzny - prof. Marian Czapla

dziar, Kielce, 2016-01-13

Nazwany przez ks. prof. Janusza Pasierba „malarzem tajemnicy Wcielenia”, w wieku 69 lat zmarł dzisiaj w Warszawie prof. Marian Czapla, urodzony 28 lipca 1946 r. w Gackach koło Szydłowa. Związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, miał także pracownię w Szydłowie i chętnie podejmował rodzime wątki w twórczości.

Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa, absolwentem Liceum Plastycznego w pracowni drewna (obecny Zespół Państwowych Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel grupy Sympleks S4, był profesorem malarstwa w macierzystej uczelni.

W epoce postmodernizmu Czapla wypracował własny styl nowoczesnego malarstwa sztalugowego w oparciu o żywy, fakturalny kolor i specyficzną (nazywaną „zmysłową”) figurację. Wykreowany przez niego indywidualny wariant malarstwa – moralitetu, jest porównywalny ze sztuką światowej sławy twórców, najczęściej z dokonaniami artystycznymi zaangażowanego religijnie paryżanina George’a Rouaulta, syna stolarza, autora – podobnie jak Czapla - licznych nieortodoksyjnych przedstawień Chrystusa i Madonny.

Marian Czapla chętnie malował cykle religijne, to m.in. oryginalne „Ukrzyżowania”, „Piety”, „Biczowania”, „Cyrenejczycy”, „Cierpiący”, „Stojący pod krzyżem”. Realizował także tematy społeczne, np. ”Epitafia” Solidarności, portrety górników, cykle „Ludzie z żelaza”.

Zawsze podkreślał, że interesuje go przede wszystkim człowiek. W jednym z wywiadów zaznaczył, że „to człowiek jest wcieleniem i uosobieniem spraw egzystencjalnych (…), a specyficzna geografia ciała ludzkiego, w ogóle cała biologia człowieka, stanowi niezwykle umiejętnie zakodowane sacrum”.

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach krajowych (m.in. Warszawa, Lublin, Kielce, Toruń, Gdańsk, Szydłów) i zagranicznych, m.in. w USA (Nowy Jork, Syracuse), Szwecji (Sztokholm), Luksemburgu, Finlandii.

Od 1979 r. był Honorowym Obywatelem Gminy Szydłów. W 2004 r. otrzymał przyznawaną przez wojewodę świętokrzyskiego nagrodę "Duma Regionu”. Od lat czas dzielił pomiędzy Szydłowem, gdzie ma dom i pracownię, a macierzystą uczelnią - warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Zmarł w Warszawie.

Komentarze (1)

Koszycka Renata

1 rok temu

Wyrazy współczucia rodzinie

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook