Kieleckie liceum sióstr nazaretanek znowu najlepsza w regionie

dziar, Kielce, 2016-01-15

W Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych opublikowanym przez „Perspektywy” kieleckie Liceum Świętej Jadwigi Królowej znalazło się na 13 miejscu w Polsce. Jest to najwyższa lokata dla świętokrzyskiej placówki edukacyjnej. Tę pozycję szkoła utrzymuje w regonie od kilku lat.

W pierwszej setce znalazły się również II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach, technikum w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku oraz technikum w Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Ostrowcu. Pierwsze miejsca w zestawieniach zajęły szczecińskie liceum i technikum z Kleszczowa.
O przyznanych lokatach przesądzały wyniki matur i olimpiad oraz w przypadku techników wynik egzaminu zawodowego.

Reaktywowana po 40-letniej przerwie szkoła nazaretanek istnieje w Kielcach od 15 lat. Początkowo - od 2001 - było to tylko gimnazjum, od 2004 r. jest także liceum.

W Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Kielcach uczy się ponad 300 uczniów, z czego ok. 50 procent - w liceum.

Szkołę nazaretańską reaktywowano w 2001 r., po 40 latach od jej kasacji przez władze PRL. Początki szkoły sięgają 1939 r., gdy bp Czesław Kaczmarek sprowadził do Kielc Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, aby wspierały w mieście rozwój szkolnictwa nazaretańskiego. W chwili zamknięcia w 1960 r. nazaretańska szkoła powszechna była największą szkołą w Kielcach.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny prowadzi w Polsce trzy licea (Kielce, Warszawa, Kalisz), gimnazja (m.in. Kielce, Warszawa, Kalisz, Kraków), szkoły podstawowe (Kraków, Kalisz, Gdynia) oraz kilkanaście przedszkoli.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook