Diecezja kielecka spodziewa się ok. 5 tys. osób podczas Światowych Dni Młodzieży

dziar, Kielce, 2016-01-16

Diecezja kielecka przygotowuje się na przyjęcie ok. 5 tysięcy gości, a pomoc w organizacji przedsięwzięcia deklaruje wojewoda świętokrzyski - Agata Wojtyszek. „Organizatorem przedsięwzięcia jest Kościół katolicki, ale ze względu na rangę wydarzenia niezbędna jest pomoc instytucji państwowych” – mówi KAI wojewoda.

Wśród spodziewanych w diecezji gości będą grupy m.in. z Japonii, Ukrainy, Włoch, Francji, Brazylii, Gwatemali. Większość z nich będzie przyjęta w parafiach w Kielcach i w powiecie kieleckim. Ponadto w parafiach na terenie powiatu kazimierskiego planowane jest przygotowanie noclegów dla młodzieży przyjeżdżającej do Krakowa. „Będzie to od trzech do czterech i pół tysiąca osób” - informuje Agata Wojtyszek.

Przed centralnymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach (19-25 lipca).

Wojewoda chce monitorować przygotowania, aby pomóc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Podkreśla, że służby wojewody mają wiedzę i doświadczenie w organizowaniu wydarzeń z dużą liczbą uczestników. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, zorganizowanie sprawnego przemieszczania się grup po regionie i kraju po to, aby – jak podkreśla Agata Wojtyszek – „goście zza granicy mieli jak najlepszy obraz Polski”.

Powołany przez wojewodę sztab organizacyjny monitoruje przygotowania nie tylko w diecezji kieleckiej, także w sandomierskiej i radomskiej – wszystkie trzy diecezje znajdują się po części w województwie świętokrzyskim, gdzie łącznie można się spodziewać ponad 12 tysięcy gości. W regionie największe wydarzenia ŚDM zaplanowano w Kielcach, Sandomierzu, Wiślicy oraz w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Służby wojewody planują m.in. spotkanie z policją, strażą pożarną oraz pogotowiem. – „Ważnym elementem będą także przejazdy młodzieży z terenu naszego województwa do Krakowa, chcemy to dobrze zaplanować” – podkreśliła wojewoda Agata Wojtyszek.

Odbyło się już spotkanie z biskupami trzech diecezji i księżmi odpowiedzialnymi za organizację ŚDM, w drugiej połowie stycznia ma być gotowy harmonogram wszelkich działań. Wojewoda powołała swojego pełnomocnika ds. organizacji ŚDM, którym została dziennikarka kieleckiego, diecezjalnego radia "eM" - Katarzyna Bernat.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, tworzących wspólnotę Kościoła. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 takich spotkań. Ostatnie z nich miało miejsce w 2013 r. w Rio de Janeiro.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook