Suchedniów – Bodzentyn: wyruszył Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych

dziar, Kielce, 2016-01-23

Marszem Szlakiem Powstania Styczniowego z Suchedniowa do Bodzentyna rozpoczęły się dzisiaj wojewódzkie obchody 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Ok. 200 uczestników, mimo silnego mrozu, wyruszyło na trasę, którą przed laty przemierzyli powstańcy.

Wśród uczestników marszu dominuje młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec”, są kombatanci i starsi ludzie, wielu uczestników idzie w kostiumach stylizowanych na czasy powstańcze. Witani są oni wszędzie przez mieszkańców kolejnych miejscowości. Piechurom towarzyszą grupy rekonstrukcyjne i orkiestry dęte. Kielecczyzna była miejscem ponad 250 bitew i potyczek podczas powstania, niektóre z nich upamiętnia trasa marszu. W kościołach i przy kapliczkach odbywa się modlitwa za powstańców i Ojczyznę.

Marsz na Bodzentyn to dla niektórych rodzinna tradycja, m.in. dla Daniela Wosia - komendanta marszu i organizatora centralnych obchodów 153. rocznicy powstania styczniowego. W rajdach powstańczych uczestniczył już jako dziecko, gdy jego tata był komendantem, a od 6 lat sam kieruje marszem.

Punktem docelowym marszu jest Górny Rynek w Bodzentynie, gdzie ok. godz. 15. rozpoczną się rekonstrukcje historyczne. W niedzielę główne uroczystości rocznicowe przeniosą się do Wąchocka. O godz. 9.00 w tamtejszym Opactwie Cystersów będzie można poznać historię walk narodowowyzwoleńczych, a o godz. 11.00 dalsze uroczystości odbędą się w dworku przy ul. Gen. Mariana Langiewicza. W programie jest także przemarsz przed pomnik generała.

Organizatorem uroczystości jest Federacja Kapituła Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego, Związek Strzelecki "Strzelec”, oraz samorządy Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska-Kościelne.

Marsze powstańcze tradycyjnie odbywają się także w Kielcach.

Jutro w godzinach porannych wyruszą Marsze Pamięci z Białogonu i Czarnowa, przez górę Brusznia, ścieżką, którą podążali na miejsce zbiórki pierwsi powstańcy styczniowi z okolic Kielc.

Jedna z grup wyruszy sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp w Białogonie, a druga z Czarnowa - ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej. Grupy spotkają się przy krzyżu na górze Brusznia i stamtąd wspólnie pomaszerują na Karczówkę do kościoła św. Karola Boromeusza. Marsz organizowany jest przez Spółkę Leśną Wspólnoty Gruntowej „Białogon”, Wspólnotę Leśno-Gruntową byłej wsi Czarnów, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach, Związek Strzelecki Kielce im. Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów.

„Zapraszamy mieszkańców miasta, bez względu na wiek. Będzie to uczczenie pamięci powstańców i legionistów” – zachęcają organizatorzy.

Z kolei Mszą św. o godz. 13 rozpoczynają się jutro uroczystości w klasztorze pallotynów na Karczówce. Wzgórze Karczówka było miejscem koncentracji powstańców, a także ich egzekucji.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook