Kielce: modlitwą i zapaleniem światła pamięci uczczono ofiary Holocaustu

apis, Kielce, 2016-01-28

Wspólną modlitwą i zapaleniem światła pamięci poświęconego Żydom zamordowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej kielczanie uczcili 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Rozpoczęte zostało w ten sposób spotkanie z o. Tomaszem Dostatnim OP, które odbyło w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

Na spotkanie z dominikaninem Tomaszem Dostatnim OP, autorem książki pt. „Duchowe wędrowanie”, które odbywało się w ramach cyklu z cyklu „Duchowość nasza powszednia” przybyło kilkudziesięciu kielczan.

Otworzył je organizator Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zapraszając do modlitw: papieża Franciszka (w Yad Vashem 26 maja 2014) i św. Jana Pawła II. Na głos odmówili je zebrani w intencji ofiar Holocaustu. Organizatorzy w oknach kamienicy umieścili także znicze z zapalonym światłem pamięci.

O. Dostatni opowiadając o duchowej wędrówce współczesnego człowieka nawiązał do swojej ostatnio wydanej książki pt. „Duchowe wędrowanie”, która jest zbiorem notatek z podróży, spotkań, codziennych refleksji, cytatów z lektur, opisów rozmów z przyjaciółmi oraz tekstów bardzo osobistych i religijnych.

Zakonnik opowiadając na temat wiary i niewiary przywołał jako przykład kilka osób, z którymi się przyjaźnił i rozmawiał o tej problematyce, w tym m.in. reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego, Vaclava Havla, kard. Dominika Jaroslava Dukę OP, o. Jana Górę OP, Małgorzatę Braunek.

Książka ukazała się w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich, które publikowane były na łamach różnych czasopism m.in. "Tygodnika Powszechnego", "Kontynentów", "Akcentu", "Gazety Wyborczej", "W drodze".

O. Tomasz Dostatni OP jest duszpasterzem inteligencji, rekolekcjonistą, publicystą i tłumaczem, był dyrektorem dominikańskiego Wydawnictwa „W Drodze”. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu „Rozmowy w drodze”. Aktualnie mieszka w Lublinie, gdzie pełni funkcję dyrektora Fundacji „Ponad Granicami” im. św. Jacka Odrowąża. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”. W Polskiej Prowincji Dominikanów pełni funkcję promotora Iustitia et Pax oraz promotora ekumenizmu.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiła w listopadzie 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jest on poświęcony pamięci Żydom zamordowanym przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook