Busko-Zdrój: wznowiono starania o budowę drugiego w regionie hospicjum

dziar, Busko-Zdrój, 2016-01-28

Realizowana z przerwami od kilkunastu lat budowa hospicjum w Busku–Zdroju będzie kontynuowana. Władze miasta w porozumieniu z Fundacją św. Brata Alberta – organem prowadzącym, chcą dokończyć budowę, korzystając z nowych środków unijnych. Będzie to druga stacjonarna placówka paliatywna w regionie świętokrzyskim.

Jak poinformował KAI Jarosław Zatorski – koordynator projektu z ramienia burmistrza miasta i gminy Busko–Zdrój – odbyły się już rozmowy na ten temat z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem, który gościł w Busku 21 stycznia. Zdecydowano o przygotowaniu wniosku o dofinasowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Całość zadania opiewa na kwotę 12 mln zł. Wartość obecnego etapu inwestycji to ok. 2 mln.

Budowa Hospicjum stacjonarnego bł. Matki Teresy w Busku-Zdroju jest społeczną inicjatywą prowadzoną przez fundację św. Brata Alberta, w imieniu której zadanie realizował ks. Mariusz Koza.

Budowa obiektu trwa już kilkanaście lat, od kilku miesięcy wznowiono starania. „Dostrzegamy ogromną potrzebę opieki paliatywnej i usługi nastawionej na utrzymanie możliwie najwyższej jakości życia pacjenta w obszarze stanowiącym dotąd białą plamę na mapie regionu” – mówi Zatorski.

W spotkaniach na temat wznowienia budowy hospicjum uczestniczyli m.in. ekonom diecezji kieleckiej - ks. Andrzej Jankoski, ks. Marek Podyma - proboszcz parafii św. Alberta, na terenie której budowane jest hospicjum oraz ks. Stanisław Słowik – dyrektor kieleckiej Caritas.

W buskim magistracie, po zapoznaniu się z planem zagospodarowania, zdecydowano o uzbrojeniu terenu wokół budowanego obiektu w niezbędne media. Fundacja św. Brata Alberta sporządziła nową dokumentację techniczną.

Nowe hospicjum, w którym znajdzie się 58 miejsc dla chorych, byłoby przeznaczone dla mieszkańców powiatu buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego.

W obrębie województwa świętokrzyskiego istnieje tylko jedno hospicjum stacjonarne – w Kielcach, zbudowane przez Caritas kielecką i oddane do użytku wiosną 2014 roku.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook