Kielce: wystawa rysunków Helgi Hoškovej-Weissovej ukazujących getto w Terezinie (zapowiedź)

apis, Kielce, 2016-02-10

Wernisaż prawie 100 dziecięcych prac plastycznych czeskiej malarki Helgi Hoškovej-Weissovej, będących jedynym świadectwem dokumentującym życie codzienne mieszkańców getta w Terezinie, odbędzie się 12 lutego br. w Kielcach. Organizatorem wystawy jest Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Podczas wernisażu zaprezentowane będą także fragmenty „Dzienników Helgi” i filmu dokumentalnego, w którym autorka opowiada o swoich pracach. Wernisaż wystawy odbędzie się z udziałem Anny Radwan z Czeskiego Centrum w Warszawie – współorganizatora ekspozycji. Wystawa prac plastycznych czeskiej malarki wykonanych, ołówkiem, pastelami i farbkami eksponowana będzie w Kielcach do końca lutego br.

Helga Hošková-Weissová jest jednym z nielicznych dzieci, które przeżyły getto w Terezinie. Urodziła się w Pradze w 1929 r. w żydowskiej rodzinie. W 1941 r. wraz z rodzicami jednym z pierwszych transportów trafiła do terezińskiego obozu, w którym spędziła prawie trzy lata. Miała tam ze sobą blok, pudełko z farbami wodnymi, pastele i ołówki.

Pierwszy rysunek powstał krótko po przyjeździe do obozu - w grudniu 1941 r. Pokazała dzieci lepiące bałwana. Ojciec powiedział jej wówczas: „Helga, maluj co widzisz”. I tak zrobiła. Najpierw jej prace powstawały na dobrej jakości papierze, później rysowała na wszystkim, co miała pod ręką. Powstało w ten sposób około 100 rysunków, rejestrujących życie w getcie. Mają one szczególną wartość również dlatego, że nie zachowały się żadne fotografie obozu w Terezinie z tego okresu. Rysunki Helgi są właściwie jedynym zachowanym dokumentem, świadectwem tego czasu.

W 1944 roku Helga razem z matką została deportowana do obozu w Auschwitz. W ostatniej chwili udało jej się rysunki oraz dziennik, który prowadziła w getcie, przekazać Josefowi Polákovi, swojemu stryjowi. Ten ukrył je zamurowując w ścianie. W ten sposób przetrwały wojnę.

Ojciec Helgi został zamordowany w komorze gazowej w Auschwitz, a ona wraz z matką trafiły do obozów we Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskały wolność. Po powrocie do Pragi ukończyła studia. Jest znaną malarką.

Towarzyszące dziennikowi rysunki i obrazy Helgi z Terezina zostały opublikowane w 1998 roku w książce "Draw What You See" ("Rysuj, co widzisz"). A w marcu 2013 roku ukazały się okupacyjne wspomnienia Helgi Hoškovej-Weissovej w tłumaczeniu Aleksandra Kaczorowskiego, zatytułowane "Dziennik Helgi".

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook