Bp Piotrowski: Środa Popielcowa jest jak brama nawrócenia

dziar, Kielce, 2016-02-10

„Środa Popielcowa jest jak brama uroczystego, chociaż pokornego wejścia w czas łaski i nawrócenia” – mówił dzisiaj w bazylice kieleckiej bp Jan Piotrowski, celebrując liturgię Środy Popielcowej w koncelebrze z biskupem pomocniczym Marianem Florczykiem i biskupem seniorem Kazimierzem Ryczanem.

Biskup przypomniał, że propozycja nawrócenia i lepszego życia nie jest nowością w Kościele, a wyrasta z tradycji starotestamentalnej. Zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowy czas tegorocznego Wielkiego Postu, którego „duchowym tłem” jest Rok Miłosierdzia i Jubileuszowy Rok 1050. rocznicy Chrztu Polski.
„Wielki Post jest wielki nie tylko przez szereg różnych symboli i ascetyczne propozycje, ale przez dar Bożego Miłosierdzia” – mówił. Z kolei „odkrywanie tożsamości duchowej (…) pozwala zrozumieć nam sens powołania nas, jako uczniów i świadków wiary Jezusa Chrystusa”.

Biskup zachęcał do nawracania się z wiarą i zaufaniem w Boże Miłosierdzie i do wielkopostnych inicjatyw. „Wielkopostny program pracy nad sobą to program duchowych zmagań o siebie samego. Tym programem jest Ewangelia” – mówił. Zauważył także, że „dać sobie posypać głowę popiołem to wiele, ale za mało, aby być przyjacielem Boga”. Zachęcał, szczególnie w czasie Wielkiego Postu, do odkrywania „przywileju uzyskania odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook