Diecezja kielecka: nietypowe Drogi Krzyżowe coraz popularniejsze

dziar, Kielce, 2016-02-20

W związku z jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski, dla Rycerstwa Niepokalanej z całej diecezji, akademicka - inspirowana sztuką i kulturą, licząca aż 36 km całonocna na św. Krzyż, czy idąca najstarszym kieleckim szlakiem pasyjnym wzdłuż XVII-wiecznych kapliczek – w diecezji kieleckiej w okresie Wielkiego Postu nie brakuje oryginalnych propozycji nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Parafia w Skalbmierzu Drogę Krzyżową 28 lutego organizuje w nawiązaniu do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Skalbmierzanie wyruszą spod pomnika św. Jana Pawła II przy kolegiacie. Wierni poniosą pięciometrowy krzyż, przejdą ulicami: Reja, Rynek, Sokoła, Kanonijską.

„Rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej nawiązywać będą do postaci świętych, których wydał polski Kościół od początku chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie. Teksty rozważań zostały przygotowane przez polonistkę Krystynę Skorus z Kielc – zapowiada ks. kan. Maria Fatyga, proboszcz parafii.

Modlitwę uświetni chór parafialny Św. Cecylii pod batutą Roberta Basiaka. Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się poświęceniem obelisku upamiętniającego 1050. rocznicę Chrztu Polski, która przypada w tym roku.

Z kolei w kościele akademickim w Kielcach w każdy piątek nabożeństwa Drogi Krzyżowej są inspirowane dziełami literackimi, malarstwem, historią, mistyką. – „To tylko niektóre z pobudek dla duchowej wędrówki śladami Zbawiciela, w połączeniu z medytacją, śpiewem i prezentacjami multimedialnymi” – zachęca ks. Rafała Dudała – duszpasterz akademicki.

W parafii Morawica 27 lutego na terenowej Kalwarii Świętokrzyskiej przy kościele MB Nieustającej Pomocy spotkają się na Drodze Krzyżowej uczestnicy Diecezjalnej Pokutnej Pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej. Będą Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, wspólny różaniec - Tajemnice Bolesne, Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego oraz Droga Krzyżowa, którą poprowadzi o. Stanisław Piętka OFMConv - prezes Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce. Całodzienne spotkanie zakończy nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W piątek 26 lutego z kościoła w Kielcach – Dąbrowie wyruszy na św. Krzyż licząca 36 km Nocna Droga Krzyżowa, która poprowadzi – trudną i wyczerpującą trasą - przez najpiękniejsze szlaki Gór Świętokrzyskich. Rozpocznie ją Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest, po raz drugi, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W 2015 r. w tej Drodze Krzyżowej uczestniczyło blisko 180 osób.

W piątek przed Niedzielą Palmową18 marca przejdzie ulicami Kielc Droga Krzyżowa starym pątniczym szlakiem, prowadzącym do klasztoru na wzgórzu Karczówka. Organizatorem jest Kościół Domowy Ruch Światło – Życie, zwykle uczestniczy w niej 2,5 – 3 tys. osób.

Miejska Droga Krzyżowa w historycznym ujęciu jest dłuższa niż ta, odbywana obecnie – prowadzi od wzgórza katedralnego do klasztoru na Karczówce.

Według odnalezionej dokumentacji geodezyjnej austriackiego geodety z czasów zaborów, jej wiek szacuje się na przełom XVI/XVII wieku. Stacje musiały już być czynne, gdy 4 listopada 1628 r. bp krakowski Marcin Szyszkowski poprowadził procesję z relikwiami św. Karola Boromeusza z katedry kieleckiej do nowo wzniesionego klasztoru na karczówkowskim wzgórzu. Było to wotum za ocalenie miasta przed morową zarazą. Zapoczątkowało także tradycję Miejskiej Drogi Krzyżowej, która z przerwami - w czasach zaborów i okupacji - dotrwała do PRL. Wówczas władze zakazały tej publicznej formy modlitwy.

Miejska Droga Krzyżowa została reaktywowana w połowie lat 90. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Karczówki prowadzone były prace rekonstrukcyjne zniszczonych w większości kaplic stacyjnych. Od ponad 20 lat droga krzyżowa na Karczówkę odbywa się przez cały rok w każdy trzeci piątek miesiąca. W Wielkim Poście – w piątek przed Niedzielą Palmową - zawsze prowadzi ją biskup.

Z kolei w Wielki Wtorek ulicami kieleckiej Starówki przejdzie Droga Krzyżowa mająca charakter widowiska i misterium, przygotowanego przez aktorów, malarzy, z udziałem samorządowców, nauczycieli akademickich, policjantów, wspólnot itd. Prowadzą ją kieleccy księża biskupi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook