Kielce: Caritas i prokuratury udzielają bezpłatnych porad ofiarom przestępstw

dziar, Kielce, 2016-02-22

Bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych ofiarom przestępstw udzielają od dzisiaj specjaliści Caritas kieleckiej oraz kilkunastu prokuratur i sądów regionu - rozpoczął się „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”, który potrwa do 27 lutego.

W akcję włączyła się Caritas Diecezji Kieleckiej - Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, przy ul. Urzędniczej 7B w Kielcach. Tam m.in. można uzyskać pomoc ze strony adwokata, radcy prawnego i psychologa.

W ośrodku są pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18 oraz w sobotę w godzinach od 10 do 13. Dyżury mają charakter interdyscyplinarny. Informacji prawnej będą udzielać adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, a także prokuratorzy, funkcjonariusze policji i straży granicznej oraz kuratorzy sądowi. „Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną” – informuje ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Ponadto bezpłatnych porad dotyczących uprawnień i obowiązków, a także wsparcia i ochrony osób pokrzywdzonych udzielają m.in. prokuratury rejonowe w Staszowie, Busku-Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sądy rejonowe w Jędrzejowie, Końskich, Opatowie, Pińczowie, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Włoszczowie i Kazimierzy Wielkiej.

Akcję pod nazwą „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” zainicjowano w 2000 r. i rokrocznie w lutym wznawia się ją, by przypomnieć o konieczności ciągłego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw w oraz o potrzebie ochrony ich interesów. Idea ta związana jest z obchodzonym w Polsce, 22 lutego - Dniem Ofiar Przestępstw.

W przedsięwzięcie organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zaangażowały się również: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Tegoroczne obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw wspiera także Naczelna Izba Lekarska.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook