Ponad 2 tys. maturzystów z diecezji kieleckiej modliło się na Jasnej Górze

dziar, Kielce, 2016-02-22

Ponad 2 tys. maturzystów z 20 szkół regionu uczestniczyło w poniedziałek w XVIII Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która w tym roku odbywała się w konwencji Roku Miłosierdzia, pod hasłem: „Maryjo, do bram Bożego Miłosierdzia prowadź”. Modlitwie maturzystów przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Biskup kielecki w homilii podczas Mszy św. w bazylice jasnogórskiej zachęcał maturzystów, aby starali się unikać egoizmu i „wydobywać się z jego pokładów”. Zauważył, że Bóg, który przebacza grzechy i z nich leczy, poprzez sakramenty i w swoim miłosierdziu ulecza także z egoizmu, będącego przyczyną wielu nieszczęść. Bp Piotrowski wspominał także, jak sam przed 40 laty zawierzał swój egzamin maturalny i swoją przyszłość przed wizerunkiem Czarnej Madonny.

W programie pielgrzymki maturzystów znalazły się, oprócz Mszy św., także różaniec, Droga Krzyżowa wokół Wałów Jasnogórskich, adoracja w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

„W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy spowiedź, w bazylice spowiadali księża katecheci towarzyszący maturzystom. Wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty” – wyjaśnia ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego. Ks. Zegan podkreśla zaangażowanie młodzieży, ciszę i skupienie w przeżywaniu nabożeństw.

W pielgrzymce maturzystów uczestniczyli uczniowie ze szkół kieleckich, Buska-Zdroju, Włoszczowy, Skały, Żarnowca, Wodzisławia, Krzelowa, Jędrzejowa, Odonowa, Stopnicy. Uczniom towarzyszyło ok. 180 opiekunów oraz m.in. alumni z Wyższego Seminarium Duchownego z ks. rektorem Pawłem Tamborem. Zespół klerycki „Kerygmat” zapewnił oprawę muzyczną.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook