Bp Marian Florczyk modlił się z maturzystami na Jasnej Górze

dziar, Kielce, 2016-02-23

Bp Marian Florczyk przewodniczył dzisiaj modlitwie ok. 2300 maturzystów diecezji kieleckiej pielgrzymujących na Jasną Górę. Była to już XVIII Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów, a w tym roku towarzyszyło jej motto: „Maryjo, do bram Bożego Miłosierdzia prowadź”.

Głównym punktem dnia była Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Bp Florczyk docenił i pochwalił postawę młodych ludzi – ich świadome przeżywanie wydarzenia, powagę i skupienie.

W homilii biskup rozważał, czym jest dojrzałość człowieka, w czym ona się wyraża, co ją warunkuje. Zapytywał, na ile zdany egzamin maturalny stanowi o dojrzałości człowieka, a na ile wrodzona i świadomie kształtowana mądrość, która pozwala na kierowanie się wartościami. Bp Florczyk zalecał, aby w życiu szukać tych prawdziwych – mądrych i szlachetnych wartości.

„Pomimo deszczu, w dobrej podniosłej atmosferze przebiegała Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich” – mówi ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego przy kieleckiej Kurii. Dodaje, że dzisiaj w pielgrzymce wzięło udział ponad 2300 osób z blisko 30 szkół na terenie diecezji kieleckiej.

Byli to uczniowie z m.in.: Kielc, Miechowa, Jędrzejowa, Włoszczowy, Żarnowca, Stopnicy, Łopuszna, Książa Wielkiego, Chmielnika, Wodzisławia, Kazimierzy Wielkiej, Skały. Towarzyszyło im łącznie ponad 200 opiekunów i grupa kleryków kieleckiego seminarium. Jeden z nich składał świadectwo na temat swojego powołania. Mówił m.in., jaką rolę na tej drodze odegrała pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

Organizatorzy szacują, że już ponad 100 tys. maturzystów z diecezji kieleckiej, która była prekursorem we wprowadzeniu tej formy pielgrzymowania dla licealistów - uczestniczyło w wielkopostnych pielgrzymkach do jasnogórskiego sanktuarium.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook