I Kieleckie Dni Tischnerowskie (zapowiedź)

apis, Kielce, 2016-02-27

Opowieści i wykłady na temat ks. Józefa Tischnera i jego dorobku, które wygłoszą m.in.: Wojciech Bonowicz, ks. Adam Boniecki, o. Maksymilian Nawara OSB, Dariusz Hybel i bp Jan Piotrowski, a także prezentacje aktorskie „Rekolekcji Tischnerowskich” i wystawy książek - złożą się na program I Kieleckich Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się 9 marca w Kielcach.

I Kieleckie Dni Tischnerowskie odbywać się będą w dniach 9 - 31 marca pod hasłem „Tischner i cała reszta” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, w kamienicy Planty 7 – miejscu szczególnym ze względu na tragiczne zdarzenia, zwane „pogromem kieleckim”, które rozegrały się tutaj 70 lat temu.

Zdaniem organizatorów ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, to w takim miejscu najdobitniej może zabrzmieć tischnerowski sposób myślenia i postawa, łączące w sobie odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”. 
 
Niemal w przeddzień 85. urodzin księdza Józefa Tischnera – 9 marca o godz. 18.00 –  sylwetkę wybitnego filozofa i teologa przybliży Wojciech Bonowicz, autor biografii „Tischner” i książki „Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze”. 

Opowieść tę kontynuować będzie w Instytucie 17 marca o godz. 19.00 ks. Adam Boniecki, redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”. Trzecie spotkanie  – 30 marca o godz. 17.00 – wypełnią wspomnienia Kazimierza Tischnera, brata księdza profesora. 

Teksty nieznanych kazań księdza Tischnera przybliżą kieleccy aktorzy w ramach „Re-kolekcji Tischnerowskich” w Wielki Poniedziałek, a w Wielką Środę obejrzeć będzie można wybrane odcinki z cyklu filmowego „Tischner czyta katechizm”.

Odbędą się też dwa wyjątkowe spotkania: 10 marca z benedyktynem o. Maksymilianem Nawarą OSB i Dariuszem Hyblem - autorami książki pt. „Słuchaj, medytacja jest… Rozmowa post mortem z o. Janem Berezą” oraz 31 marca z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, który wygłosi wykład pt. „Bóg  wybacza czułością, nie dekretem”.

Uzupełnieniem I Kieleckich Dni Tischnerowskich będą dwie wystawy: „Odwaga myślenia” prezentowana na ul. Sienkiewicza przy Ławeczce Karskiego, a użyczona przez Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz  „Drogami Tischnera” – eksponowana w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, która zawierać będzie m.in. osobiste książkowe dedykacje księdza Tischnera.

Publiczność kielecka będzie także miała możliwość zakupienia książek tischnerowskich wydawnictwa Znak i „Tygodnika Powszechnego”.

Organizatorem I Kieleckich Dni Tischnerowskich ich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronuje im „Tygodnik Powszechny’. Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Kielcach. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook