Kielce: 300 osób na całonocnej Drodze Krzyżowej

dziar, Kielce, 2016-02-27

Aż 300 osób przeszło trudną 37- kilometrową trasę nocnej Drogi Krzyżowej, prowadzącej szlakami Gór Świętokrzyskich z kościoła w Kielcach – Dąbrowie do sanktuarium na św. Krzyżu. Wydarzenie pod hasłem „Okazuje miłość do końca” organizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Uczestnicy najpierw spotkali się na Mszy św. w kościele NMP Matki Kościoła w Kielcach – Dąbrowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski w asyście dziesięciu księży, z których większość wyruszyła z pielgrzymami na nocny szlak.

Bp Piotrowski w homilii zwrócił uwagę na głęboki sens w przeżywaniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w której „każdy się odnajduje, każdy odnajduje Chrystusa i Bożą miłość”. Mówił także o gorliwości wiernych w przeżywaniu tego nabożeństwa. Zwrócił uwagę, że nie ma takiego grzechu, z którego by Jezus nie wyprowadził. Biskup prosił także uczestników nocnej Drogi Krzyżowej o modlitwę za kapłanów i biskupów oraz gratulował uczestnikom, że nie wahali się podjąć tego wysiłku, obejmującego m.in. nocne wejście na Łysicę.

Pielgrzymi przeszli nocną drogę z wieloma osobistymi intencjami: ojciec z córką za miłość w rodzinie, matka w intencji syna narkomana, wielu, aby – jak deklarowali - „przeżyć zatrzymanie w biegu i sam na sam z Bogiem, w ciszy”. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży pielgrzymowała w intencji Światowych Dni Młodzieży, niektórzy – o trzeźwość własną lub osób bliskich. Znaczna część uczestników zadbała o wcześniejsze przygotowanie kondycyjne, np. biegacze czy przewodnicy świętokrzyscy i turyści. Część osób szła tą trasą już po raz drugi – w 2015 r. w nocnej Drodze Krzyżowej na św. Krzyż wzięło udział 180 osób.

Droga odbywała się w ciszy, każdy otrzymał mapę, latarkę, książeczkę z rozważaniami poszczególnych stacji. Przemarsz prowadził trasą z Kielc-Dąbrowa na Święty Krzyż przez rdzenne Góry Świętokrzyskie – miejsca znane z historii i literatury, uwiecznione np. przez Stefana Żeromskiego.

Pielgrzymi przechodzili przez następujące miejscowości: Dąbrowa, Domaniówka, Masłów, Klonówka, Dąbrówka – Ameliówka, Radostowa, Wymyślona – Przełęcz Krajeńska, Św. Katarzyna, Łysica, Kakonin, Przełęcz Hucka. Ostatnim punktem było sanktuarium na św. Krzyżu z modlitwą przy relikwiach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook